Anasayfa
Hazir giyim ihracatı temmuzda 1,8 milyar doları aştı
Haberler

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim ihracatının temmuz ayında yüzde 8,4 artışla, 1 milyar 812 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Devamını oku...
 
Stopaj indirimi ne kadar sürecek?
Haberler

Stopaj indirimi ve KDV indirimi gibi düzenlemelerin yer aldığı yeni vergi indirimlerinin detayları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20 stopaj oranı yıl sonuna kadar yüzde 10 olacak.

Devamını oku...
 
İSO Türkiye İmalat PMI yükseldi
Haberler

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz'da 56.9'a yükseldi.

Devamını oku...
 
Atatürk İlke ve Devrimlerinin, Ulusal Ekonomi davasının yılmaz neferi, değerli büyüğümüz iş adamı Murtaza Çelikel'i kaybettik
Bizden HaberlerAtatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz neferi, iş adamı, siyasetçi, derneğimiz USİAD'ın kuruluşundan bu yana üyesi ve danışmanı değerli büyüğümüz Murtaza Çelikel'in kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.
Değerli büyüğümüz, USİAD üye ve danışmanı, İTO eski başkanlarından, iş adamı Murteza Çelikel aramızdan ayrıldı. Atatürk ilke ve devrimlerinin, Cumhuriyetimizin ve Ulusal Ekonomi davasının yılmaz neferi olan Çelikel, kurulduğu günden bu yana USİAD bünyesinde yer aldı.
Engin birikimi ve tecrübelerine sık sık başvurduğumuz Çelikel, USİAD 7. Olağan Genel Kurulu'na katılmış ve duygu dolu bir konuşma yapmıştı. Çelikel, “Siz her zaman onurlu ve namuslu durmayı başardınız. Böylesi onurlu ve haklı bir dava, Cumhuriyet ve Ulusal Ekonomi ve üretim davası sizlerin sayesinde her zaman devam edecektir” demişti. Ülkenin zor günler geçirdiğini belirten Çelikel, bütün yaşananlara rağmen Türkiye'nin geleceğinden umutlu olduğunu vurgulamıştı.
Genel Kurul'da derneğimiz önceki başkanlarından Fevzi Durgun ve Birol Başaran kendisine bir teşekkür plaketi sunmuştu.ÇYDD eski Genel Başkanı ve Adalet eski Bakanı Prof. Dr. Aysel Çelikel'in eşi olan Murtaza Çelikel'in yaşam öyküsünü anlattığı "Benim Küçük İmparatorluğum" adlı bir de kitabı bulunuyor.
Değerli büyüğümüz Murtaza Çelikel'e Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesinin ve ulusumuzun başı sağ olsun.

 
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
Haberler

TÜİK, temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE aylık bazda 0,58 ile piyasa beklentilerinin altında artış gösterirken, yıllık enflasyon, baz etkisi ile haziran ayındaki yüzde 12,62 seviyesinden yüzde 11,76 seviyesine geriledi.

Devamını oku...
 
Ocak-Haziran dönemi ihracat-ithalat verileri açıklandı
Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Haziran ayı Dış Ticaret İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,7 artarak 13 milyar 462 milyon dolar, ithalat yüzde 8,3 artarak 16 milyar 308 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: "Merkez Bankası Faizi İndirdiği Halde Gösterge Faiz Niçin Düşmüyor?"
Haberler

Merkez Bankası, haziran ayı hariç tutulursa tam bir yıldan bu yana faiz indiriyor. 26 Temmuz 2019’da politika faizi yüzde 24’den 19,75’e düşürerek başladığı indirim eylemine her ay devam ederek Mayıs 2020’de yüzde 8,25’e kadar geldi. Haziran ayında faize dokunmadı. Dolayısıyla şu anda Merkez Bankasının politika faizi (haftalık repo faizi) yüzde 8,25.
Buna ek olarak Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara 1 puan düşük faizle borç veriyor. Son zamanlarda kullanılmasa da bir de gecelik borç verme faizi var. Bunların, verilen borç miktarıyla ilişkilendirilmiş ağırlıklı ortalaması da (TCMB ortalama fonlama maliyeti) Merkez Bankasının uyguladığı ortalama faizi gösteriyor. Bu faizin temelini oluşturan politika faizi ve gecelik faizi düşürdükçe doğal olarak bu ortalama faiz de düşüyor. Bu ortalama faiz geçen hafta sonu itibarıyla yüzde 7,54 idi. Yani Merkez Bankası bankaları ortalama yüzde 7,54 faiz oranıyla fonluyor.

Devamını oku...
 
Merkez Bankası, enflasyon tahminini yüzde 8,9'a çıkardı
Haberler

Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini 1,5 puan yükselterek yüzde 8,9'a çıkardı. TCMB Başkanı Uysal, "Parasal sıkılaştırma konusunda normalleşme sürecinin seyrine bağlı olarak karar alacağız. Şu an için hızlı hareket etmeyi gerektirecek bir durum yok" dedi.

Devamını oku...
 
Mini istihdam paketi yürürlüğe girdi
Haberler

İşten çıkarma yasağının 30 Haziran 2021, kısa çalışma ödeneğinin sektörler itibarıyla 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmasını öngören mini istihdam paketi Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Devamını oku...
 
Sanayide kapasite kullanım oranı arttı
Haberler

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), temmuz ayında bir önceki aya göre 4,7 puan artarak yüzde 70,7 seviyesinde gerçekleşti.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 / 244

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam