Anasayfa
Hayvancılık desteklemelerinin detayları belli oldu
Haberler

2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı”nda yer alan hayvancılık desteklemelerinin uygulama usul ve esasları belirlendi.

Devamını oku...
 
Merkez Bankası ‘2021 Yılı Para ve Kur Politikası’nı açıklayacak
Haberler

Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılına ilişkin para ve kur politikası metnini 16 Aralık'ta açıklayacak.

Devamını oku...
 
Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı yazdı: Atatürk'ün Tarım Politikası Işığında Tarımsal Kooperatifçilik
Mustafa KAYMAKÇI

Bir önceki yazımda; tarımda çöküşü durdurmanın temel yolunun “Atatürk’ün Devletçilik ve Halkçılık temelinde Tarım Politikası’nın göz önüne alınması gerektiğine” değinmiştim. Bu yazımda ise, Atatürk’ün ekonomi-politikası kapsamında öne çıkan konulardan birisinin de emeği ile geçinen insanların ekonomik örgütlenmesi olan “Kooperatifleşme” özellikle “Tarımsal Kooperatifleşme” olduğu konusunu dile getireceğim.
Atatürk, 1920’den ölümüne kadar geçen süreç içinde köylülerin kooperatifleşmesi konularında konuşmalar yaptığı, yasaların çıkarılmasında egemen rol oynadığı bilinmekte.
Atatürk bunlarla da yetinmemiş, eylemiyle de kooperatifleşme hareketine katkıda bulunmuştu. Örneğin iki kooperatifin kurucu ortağı olmuştu.
Bunlardan biri, tarımsal amaçlı bir kooperatif olan Tarım Kredi Kooperatifi’dir. Diğeri ise, Ankara Memurları Tüketim Kooperatifi’dir.

Devamını oku...
 
Türkiye'den Çin'e ilk ihracat treni yola çıkıyor
Haberler

Türkiye'den Çin'e ihraç eşyaları taşıyacak ilk tren, 4 Aralık günü İstanbul'dan yola çıkacak. Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak.

Devamını oku...
 
Enflasyon rakamları açıklandı
Haberler

Kasım ayı enflasyon rakamları beklentileri aştı. Enflasyon kasımda yüzde 2,3 artarken, yıllık bazda yüzde 14,03 oldu.

Devamını oku...
 
Ham çelik üretimi arttı
Haberler

Türkiye'nin ham çelik üretimi, ocak-ekim döneminde yıllık bazda yüzde 4,2 artışla 29,1 milyon ton oldu. Üretim, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,4 yükselişle 3,2 milyon tona ulaştı.

Devamını oku...
 
Otomobil satışları kasımda vites küçülttü
Haberler

Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları hız kesti.

Devamını oku...
 
Kısa çalışma ödeneği uzatıldı
Haberler

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kısa çalışma ödeneği için başvurular 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla yeniden başladı. Vatandaşlar kısa çalışma ödeneği başvurusunu e-Devlet üzerinden yapabilecek.

Devamını oku...
 
İmalat PMI, kasımda 51,4'e geriledi
Haberler

Türkiye'de imalat sanayi PMI endeksi, kasım ayında 51,4'e geriledi. Veri bir önceki ay 53,9 düzeyindeydi. PMI, salgın kaynaklı daralmanın ardından haziranda başlayan toparlanma döneminin en düşük düzeyinde gerçekleşti.

Devamını oku...
 
İTO’dan reel sektöre "Anti-Covid 2021" önerileri
Haberler

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İTO'nun yeni yılda reel sektöre yönelik "Anti-COVID 2021" önerilerini ve özel sektörün beklentilerini açıkladı.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 6 / 254

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam