Anasayfa
Tarım ÜFE, temmuzda yüzde 16,28 arttı
Haberler

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,49, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,28 arttı.

Devamını oku...
 
Ciro endeksleri haziranda yüzde 10,4 arttı
Haberler

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 arttı.

Devamını oku...
 
İSO İkinci 500 büyük sanayi kuruluşunu açıkladı
Haberler

"İSO Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu- 2019" araştırmasının sonuçları açıklandı. 2019 yılında İSO İkinci 500’ün üretimden satışları yüzde 14,2 oranında artarak 137,5 milyar TL’den 157 milyar TL’ye yükseldi.

Devamını oku...
 
İhracat birim değer endeksi, haziranda yıllık yüzde 2,8 düştü
Haberler

İhracat birim değer endeksi, haziranda yıllık bazda yüzde 2,8, ithalat birim değer endeksi de yüzde 9 azaldı.

Devamını oku...
 
Kısa çalışma ödeneği ve işveren desteği
Haberler

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği alan sigortalının işveren hissesi primlerinin toplamı tutarında, işverenlere destek verilecek.

Devamını oku...
 
Makine sektöründen 7 ayda 9,1 milyar dolar ihracat
Haberler

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 7 ayındaki makine ihracatının 9,1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Makine sektörünün ihracatı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,9 azaldı.

Devamını oku...
 
Türkiye'nin ham çelik üretimi 2,8 milyon tona yükseldi
Haberler

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) haziran ayı ve ocak-haziran dönemine ilişkin üretim, tüketim ve dış ticaret verilerini açıkladı.
Buna göre, ham çelik üretimi haziranda 2019'un aynı ayına kıyasla yüzde 3,8 artışla 2,8 milyona ulaşırken, ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 azalarak 16,3 milyon ton oldu.

Devamını oku...
 
Ekonomist-yazar Mustafa Pamukoğlu’ndan DOLAR KURUNUN DÜŞMESİ İÇİN REÇETE (TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BUHRANDAN ÇIKMA REÇETESİ)
Haberler

Dolar, Euro ve Altın fiyatlarındaki yükseliş ekonomideki dengeleri alt üst ediyor. Ekonomide devam eden sorunların üzerine aylardır dünyayı etkisi altında bulunduran Koronavirüs salgını da eklenince zor bir dönem içerisine girdik. Ekonomide var olan tabloyu, yaşanan gelişmeleri ve çözüm yollarını ekonomist-yazar Mustafa Pamukoğlu ile konuştuk. Pamukoğlu, dolar kurunun yükselişinin nedenini belirtti ve Dolar kurunun düşmesi için ya da kendisini belirttiği ifadeyle Türkiye ekonomisinin buhrandan çıkması için bir reçete açıkladı. İşte o söyleşi…

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: Dolar, Euro ve Altın
Haberler

Son dönemde Dolar, TL dışında diğer paralara karşı değer kaybediyor ve bunun sonucu olarak Euro değer kazanıyor. Euro, ikincil rezerv para konumunda olduğu, altın da karışık durumların gözde aracı olduğu için Doların boşalttığı yerlerin bir kısmını birlikte dolduruyorlar. Dolar Endeksi (doların, Euro, yen, pound, İsviçre frangı, İsveç Kronu ve Kanada dolarından oluşan sepete karşı değeri) Nisan ayında çıktığı 103,05 düzeyinden Covid-19 pandemisinin ekonomide yarattığı tahribatla bugünkü 93,00 düzeyine gerilemiş görünüyor. Oysa Dolar, yılbaşında Euro’ya karşı oldukça güçlü bir konumdaydı ve Euro/Dolar paritesi sürekli geriliyordu. Bunun nedeni Avrupa'nın ekonomik olarak ABD'nin performansına göre oldukça geride kalması ve Covid-19 pandemisinin Avrupa'daki etkisinin ABD’ye göre daha yüksek görünmesiydi. Haziran ayından itibaren işler tersine döndü, Covid-19 pandemisi etkisini artırdıkça ABD ekonomisi hızla bozulmaya başladı. Bu gelişmeler Dolardan kaçış eğilimi yarattı.

Devamını oku...
 
2020 KDV indirimi sonrası yeni oranlar belli oldu
Haberler

KDV indirimi uygulaması resmen başladı. COVID-19 pandemisinin ekonomiye olumsuz etkilerinin azaltılması için yapılan çalışmalar kapsamında yıl sonuna kadar KDV indirimi uygulanacak.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 9 / 244

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam