Anasayfa Basında USİAD
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Basın AçıklamasıBaşöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarız.
USİAD

 
Mahfi Eğilmez: TL'nin Değer Kaybı ve Bir Öneri
Haberler

TL'nin Değer Kaybı Önemli mi?
TL, son birkaç gün içinde hızlı bir değer kaybıyla karşılaşınca piyasalarda ciddi bir telaş ve karamsarlık dalgası oluştu. Bu telaş ve karamsarlık haksız değildi. Çünkü TL’nin dış değeri ya da döviz kurları denildiğinde Türkiye ekonomisinin iki sıkıntısı gündeme geliyor: (1) Bugünden başlayarak önümüzdeki bir yıl içinde bulmamız gereken döviz tutarı 210 milyar dolar (170’i vadesi gelecek olan borçlar, krediler, döviz mevduatları vb, 40 milyarı da muhtemel cari açık miktarı.) (2) Türkiye’nin uluslararası net yatırım pozisyonu açığı (döviz açığı) 440 milyar dolar. Bu iki göstergenin büyüklüğü “TL dış değer kaybına uğruyor, ihracatımız artacak, ithalatımız düşecek” gibi klasik söylemleri anlamsız kılıyor. TL’nin her kuruş değer kaybı dış borçları, açık pozisyonlarını, finansman imkânlarını bozarak dengeleri alt üst ediyor.

Devamını oku...
 
Hayvan yemlerinde gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi
Haberler

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre; yağlı tohumlar, tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yemi de kapsayan ürünlerle hayvan yemlerinde gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.

Devamını oku...
 
Tüketici güven endeksi azaldı
Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Kasım ayı Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı. Tüketici güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 azalışla 65,2 oldu. Bu rakamlarla yılın en düşük değerini aldı.

Devamını oku...
 
Yerli kömüre teşvik uygulanacak
Haberler

Ekonominin yumuşak karnı olan cari açığın büyük bölümü enerji ithalatından kaynaklanırken, iktidar enerjinin yerli üretimine önem veriyor. Türkiye’nin cari açığı Eylül’de 4.53 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş, 12 aylık cari işlemler açığı da 39.27 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Devamını oku...
 
Vergisini ödeyene indirim başlıyor
Haberler

Maliye Bakanlığı'nın vergisini tıkır tıkır ödeyen vatandaş için başlatacağı indirim yılbaşından itibaren geçerli olacak. Yüzde 5'lik indirimin tutarı 1 milyon TL'yi geçmeyecek.

Devamını oku...
 
Köstem Zeytinyağı Müzesi açıldı
Haberler

İzmir'in Urla ilçesinin Uzunkuyu köyündeki, dünyanın en büyük zeytinyağı müzesi olduğu öne sürülen 'Köstem Zeytinyağı Müzesi' açıldı. Türkiye'nin ikinci sanayi müzesi özelliğini de taşıyan mekanın üst katına gelecek yıl Sabun ve Hijyen Müzesi açılacak.

Devamını oku...
 
Yem fiyatları 3-4 ayda yüzde 100’e yakın arttı
Haberler

Başta yonca ve saman olmak üzere hayvan yemlerinin fiyatları yükselmeye devam ediyor. 30 kuruş olan samanın kilogram fiyatı 60 kuruşa, yoncanın kilogram fiyatı da 60 kuruştan 100 kuruşa çıktı.
Uzmanlar, “Zamlar besicinin maliyetlerini arttırdı. Bu da et ve süt fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Et fiyatlarının düşmesi ithalatla da engellenemeyecek” dedi.

Devamını oku...
 
Bütçe açığı arttı
Haberler

Bütçe açığı Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre 30 kattan çok artarken, 10 aylık dönemlerdeki artış da yüzde 190'ı buldu.

Devamını oku...
 
KKTC'nin Kuruluşunun 34. Yılı Kutlu Olsun
Basın Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin Kuruluşunun 34. Yılı Kutlu Olsun.

 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 9 / 21

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam