Anasayfa Basında USİAD
İhracatta vergi, resim, harç istisnasında fiziki başvuru süresi uzatıldı
Haberler

Vergi, resim ve harç istisnası belgelerine yönelik iş ve işlemlerin fiziksel ortamda oluşturulmasına ilişkin tanınan 6 aylık süre, 9 aya çıkarıldı.

Devamını oku...
 
Ege İhracatçı Birlikleri’nden 214 noktaya ihracat
Haberler

Ege İhracatçı Birlikleri, bu yılın Ocak-Ağustos döneminde serbest bölgeler de dahil olmak üzere 214 noktaya ihracat gerçekleştirerek ekonomiye 8 milyar 78 milyon dolar katkı sağladı.

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: "Merkez Bankası Faizi Yükselttiği Halde Niçin Sonuç Alamıyor?"
Haberler

Merkez Bankası (TCMB) sessiz sedasız faiz artırmaya devam ediyor. Bankaları fonlamakta kullandığı üç temel faiz oranı var: Politika Faizi ya da haftalık repo ihalesi yoluyla fonlama faizi-PF (%8,25), Gecelik Fonlama Faizi-GF (%9,75) ve normalde sıkıntılı bankalara kullandırılması gereken ama bizde politika faizi gibi kullanılan Geç Likidite Penceresi (Yoluyla Fonlama) Faizi-GLF (%11,25.) Bu fonlama yöntemlerinin birlikte kullanılmasından doğan ve borç verilen miktarlarla ağırlıklandırılarak bulunan bir de TCMB Ortalama Fonlama Maliyeti-OFM var. Bir çeşit dördüncü faiz gibi kabul edilebilecek olan OFM bizdeki uygulamada en önemli faizdir.

Devamını oku...
 
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi ağustosta arttı
Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, YD-ÜFE, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 7,46, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 25,98, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,23 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,95 arttı.

Devamını oku...
 
Destek, hibe ve teşvik bilgileri tek çatı altında
Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, devlet tarafından verilen destek, hibe ve teşvikleri bir web sitesi ile tek çatı altında topladıklarını belirterek, "Yatırımcılarımızın işlerini kolaylaştıracak yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdik" dedi.

Devamını oku...
 
Kurulan şirket sayısı aylık yüzde 8,33 azaldı
Haberler

Kurulan şirket sayısı, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 8,33 azalarak 9 bin 352, kapanan şirket sayısı yüzde 17,54 azalarak 1.241 oldu.

Devamını oku...
 
Ar-Ge harcamaları arttı
Haberler

Firmaların faaliyet harcamalarındaki alt kalemlerden Ar-Ge giderleri, 2010-2019 dönemini kapsayan 10 yılda 63 milyar lirayı geçerken imalat sektörü yaklaşık 28 milyar lirayla ilk sırada yer aldı.

Devamını oku...
 
Ege İhracatçı Birlikleri, TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi alan ilk ihracatçı birliği oldu
Haberler

Tüm dünyayı etkisi altına alan, dünya genelinde bir milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19 virüsü ile insanlığın mücadelesi devam ediyor.
Ege İhracatçı Birlikleri'nin Covid-19'a karşı aldığı tedbirler, Türk Standartları Enstitüsü'nün TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi ile tescillendi.

Devamını oku...
 
Toplam ciro endeksi temmuzda yıllık yüzde 20,2 arttı
Haberler

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,2 arttı.

Devamını oku...
 
Sanayi üretimi temmuzda yüzde 4,4 arttı
Haberler

Sanayi üretimi, nisan ayında dibi gördükten sonra yaşadığı güçlü toparlanmayı temmuz ayında da sürdürdü ve 119,3 puana çıktı. Endeksteki artış aylık bazda yüzde 8,5; yıllık bazda ise yüzde 4,4 oldu.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 24

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam