Anasayfa Basında USİAD
Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı yazdı: Tarımı Yeniden Canlandırmak-2
Haberler

Türkiye’nin gıda egemenliği için, ulusal gıda pazarlarının adil olmayan dış ticaretten korunması, çiftçilerin genetik, toprak ve su gibi kaynaklar üzerinde haklarının tekelci şirketlere karşı korunması sağlanmalı.
Bunun sağlanması da ekonominin diğer dallarında olduğu gibi kamunun denetimiyle olası.

Devamını oku...
 
Ekonomik güven endeksi 97.1 oldu
Haberler

Ekonomik güven endeksi 2019 Aralık ayında 96,5 iken, 2020 Ocak ayında yüzde 0,6 oranında artarak 97,1 değerine yükseldi.

Devamını oku...
 
Tekstilciler sektörel teşvik istiyor
Haberler

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Topbaş, tekstilde bölgesel yerine sektörel teşviklere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Devamını oku...
 
İmalat sanayi kapasite kullanım oranı azaldı
Haberler

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO), Ocak ayında bir önceki aya göre 1.5 puan azalışla yüzde 75.5 düzeyine ve imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1.1 puan düşüşle yüzde 75.8 düzeyine geriledi.

Devamını oku...
 
USİAD Bildiren 118. Sayı Yayınlandı
USİAD BildirenE-dergiyi okumak için: http://usiad.net/dergi/118.Sayi/

 
“Yerli tütün kullanım oranı düştü, ithalat ve kayıt dışı arttı”
Haberler

2003’ten bu yana sözleşmeli üretimin geçerli olduğu tütün tarımında 56 bin üretici 73 bin ton üretim gerçekleştirirken, iç piyasada tüketilen tütün mamullerinde yerli tütün kullanım oranı yüzde 12’lere geriledi.

Devamını oku...
 
Tüketici güveni ocakta değişmedi
Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayı Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, ocak ayın tüketici güveni yüzde 0,1 artışla 58,8 oldu. Bir önceki ay endeks 58,77 olarak gerçekleşmişti.

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: Türkiye’de Para ve Maliye Politikasının Başarısının Ölçülmesi
Haberler

Maliye Politikası Uygulamasının Sonuçları
Bütçe, vergiler başta olmak üzere gelirleri, harcamaları ve borçlanmayı kapsadığı için maliye politikasının en önemli uygulama aracı konumundadır. Buna göre bütçede başlangıç için öngörülen açık (ya da fazla) ile gerçekleşen (açık ya da fazla) arasındaki farklar (sapmalar) bize maliye politikasının ne kadar başarılı olduğunu gösterir.

Devamını oku...
 
Yurt dışı üretici fiyatları yüzde 8.93 arttı
Haberler

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), geçen yılın aralık ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,81, yıllık bazda yüzde 8,93 yükseldi.

Devamını oku...
 
TESK'ten coğrafi işaretli ürün sayısı artırılsın çağrısı
Haberler

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, markalaşma, yerel ekonominin kalkınması ve turizme katkısı nedeniyle coğrafi işaretli ürün sayısının artırılması gerektiğini belirtti.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 22

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam