Anasayfa Haberler
Dış ticarette 'veresiye' satıp 'peşin' alıyoruz

Türkiye, dış ticarette ödeme şekilleri bakımından dezavantajlı. 111.2 milyar dolarlık malı peşin alan Türkiye, sadece 9.4 milyar dolarlık malı peşin satıyor.

Türkiye dış ticaretinde "peşin" alıp, "veresiye" satıyor... Türkiye'nin ihracatında peşin satışların oranı 2011 yılında yüzde 7 oldu. İthalatta ise küçük oranlı değişim olmakla birlikte peşin alımların payı yüzde 46 oranında gerçekleşti. Buna göre, Türkiye geçen yıl ithalata 111.2 milyar dolar peşin ödeme yaparken, ihracattan elde ettiği peşin tahsilatın tutarı 9.4 milyar dolar düzeyinde kaldı.

 

Devamını oku...
 
Kredi kartı faizi değişmedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapmadı.

TCMB tarafından yapılan açıklamada, 24 Aralık 2011 tarih ve 28152  sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde  Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik  Yapılmasına Dair 2011/16 sayılı Bankamız Tebliği'nde belirlenen ve 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme  faiz oranlarının değiştirilmediği ve söz konusu oranların 1 Nisan 2012  tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacağı belirtildi.

Devamını oku...
 
Çin klimalarına karşı önlem devam edecek

İthalatta haksız rekabetin önlenmeye yönelik Çin klimaları için yüzde 25 oranında dampinge karşı önlemin devamına karar verildi.

Ekonomi Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti'nden (ÇHC) ithal edilen duvar tipi klimalarda yerli üretimi korumak amacıyla daha önce uygulamaya konan CIF bedelinin yüzde 25'i oranında dampinge karşı önlemin devamına karar verdi.

 

Devamını oku...
 
Tüketici bankalardan şikayetçi

Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine gelen şikayetler yüzde 7,8 gerilerken, banka şikayetleri yüzde 16,2 arttı.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında 81 ilde faaliyet gösteren il ve ilçe hakem heyetlerine gelen şikayet sayısında geçen yıl bir önceki yıla göre azalma yaşanırken, söz konusu şikayetler içinde bankalara ilişkin olanlar arttı. Nitekim, tüketici şikayetleri bu dönemde 179 binden 165 bine geriledi, ancak bankalara ilişkin şikayet sayısı 47 binden 54 bine çıktı.

Devamını oku...
 
Bankalarımızı cesaretlendirmeliyiz

KOBİ'ler 2011 yılında ihracatın yüzde 60'ını, istihdamın yüzde 78'ini oluşturdu. KOBİ'ler katma değerin yüzde 55'ine, toplam yatırımların da yüzde 50'sine imza attı.

İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen 8. KOBİ Zirvesi'nin ana teması Küresel Dönüşümde Girişimci ve KOBİ'lerin Risk ve Fırsatları...

Devamını oku...
 
Kontrollü parasal sıkılaştırmaya devam

Başçı, "Merkez Bankası, enflasyonu düşürmek için ne gerekirse yapacak. Bunu yaparken bankacılık sektörüne hasar vermeyecek" dedi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı, enflasyon açısından kontrollü parasal sıkılaştırmaya devam edeceklerini, bu politikanın, enflasyonun yüzde 5 hedefine inene kadar sürdürüleceğini söyledi.

Devamını oku...
 
AB'nin 6'ncı büyük ticaret ortağı olduk

Türkiye, AB ile ticaret hacmini geçen yıl yüzde 16 artırarak 120,3 milyar euroya yükselterek, Avrupa Birliği'nin 6'ncı büyük ticaret ortağı oldu.

Türkiye geçen yıl Japonya'yı geride bırakarak Avrupa Birliği'nin 6'ncı büyük ticaret ortağı oldu.

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre geçen yıl Türkiye, AB pazarına ihracatını bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 artışla 47,6 milyar euroya çıkarken karşılığında yüzde 19 artışla 72,7 milyar euroluk ithalat gerçekleştirdi.

Devamını oku...
 
Üçüncü köprüye dokuz talip

Üçüncü köprü için dokuz yatırımcı şartname aldı. İhale takviminin başladığı günden bu güne kadar İtalya'dan Astaldi, Güney Kore'den POSCO, Park Holding, KAPA, STFA, Güriş, Atlı Makina, Yapı Merkezi ve Cengiz İnşaat şartname aldı.

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımı için ihale takviminin başladığı günden bugüne kadar yerli ve yabancı 9 yatırımcı grubu şartname aldı.

 

Devamını oku...
 
2.9 milyon kişinin günlük harcaması 4,26 TL'nin altında

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, satın alma gücü paritesiyle kişi başına günlük 2.15 dolar ve 4.3 dolarlık harcama sınırları baz alınarak ölçülen yoksulların oranı 2010'da da düşüşünü sürdürdü. Bu parametrelere göre dar anlamda yoksulların oranında 2002-2010 döneminde çok hızlı bir düşüş yaşandı. TÜİK'in açıkladığı oranların nüfus büyüklüğüne denk gelene ifadesine göre ise, Türkiye'de 2010 yılında 155 bine yakını 2,13 TL olmak üzere 2 milyon 853 bin kişi günlük harcaması 4.26 TL'nin altın bir gelirle geçiniyor.

 

Devamını oku...
 
SGK 8 milyar TL tahsilat yaptı

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeniden yapılandırma kapsamında yapılandırdığı 25 milyar TL’lik alacağının üçte birini tahsil etti. Yapılandırmaya 2.1 milyon kişi başvurmuştu.Sosyal Güvenlik Kurumu, yeniden yapılandırma kapsamında yapılandırdığı 25 milyar 87 milyon 472 bin TL’lik alacağının 7 milyar 772 milyon TL’lik kısmını 2011 yılı içerisinde tahsil etti. Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve prim borç yapılandırmasından SGK’nın kasasına 2011 yılı içerisinde 7.8 milyar TL girdi.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam