Anasayfa Haberler
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi aralıkta 50,5’e çıktı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralıkta eşik değerin üzerine çıkarak 50,5 olarak gerçekleşti.

Devamını oku...
 
Ekonominin 2020 yılı ihracat rakamı belli oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen aralık ayında ihracatın yüzde 16'lık artışla 17,84 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu rakam tüm zamanların en yüksek aralık ayı ihracat rakamı oldu. Böylece Türkiye ekonomisi 2020 yılını 169,5 milyar dolarlık ihracat rakamıyla kapattı. Geçen yıl toplam dış ticaret açığı ise 49,9 milyar dolar oldu.

Devamını oku...
 
İmalat PMI son 7 ayın en düşük seviyesine indi

Türkiye'de imalat sanayi PMI endeksi, aralık ayında 50,8'e geriledi. Veri bir önceki ay 51,4 düzeyindeydi. PMI, salgın kaynaklı daralmanın ardından haziranda başlayan toparlanma döneminin en düşük düzeyinde gerçekleşti. Aralık ayı rakamları son 7 ayın en düşük seviyelerine işaret ediyor.

Devamını oku...
 
2020 enflasyonu belli oldu

Aralık ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda 1,25; yıllık bazda ise 14,6 artış kaydetti. Böylece, Türkiye ekonomisi 2020 yılını yüzde 14,6'lık enflasyonla kapatmış oldu.

Devamını oku...
 
2020’de 14 yeni OSB’de üretim başladı

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü 2020 yılında, 3’ü tarıma dayalı olmak üzere 14 yeni OSB kurulduğunu söyledi. Kütükçü, “2020 yılı içerisinde 1428 yeni parselde üretim başladı” dedi.

Devamını oku...
 
İnşaatın 2021 performansını pandeminin seyri, para politikası ve reformlar belirleyecek

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Aralık 2020 Sektör Raporu’nda, inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin 2021 yılı performansını, pandeminin seyri, para politikası ve reformların belirleyeceği vurgulandı. Raporda, inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ekim ayında bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 18,2 arttığı, bu yükselişte içeride mevcut inşaat işlerindeki canlanma ile özellikle dış pazarlardaki talep artışının etkili olduğu belirtildi.

Devamını oku...
 
Merkez Bankası temerrüt faiz oranını açıkladı

Merkez Bankası, (TCMB) mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranını yıllık yüzde 18,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını 385 Türk lirası olarak belirledi.

Devamını oku...
 
TESK: Esnafa verilen Hazine teşviki arttırılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, prim borcunu düzenli ödeyen esnafa verilen yüzde 5'lik Hazine teşvikinin yeni tip koronavirüs salgını koşulları göz önünde bulundurularak arttırılmasını istedi.

Devamını oku...
 
Ekonomide reform zirvesi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın ev sahipliğinde, Adalet, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar, Tarım ve Orman, Ticaret ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanları ile bir araya geldi.

Devamını oku...
 
Ekonomik güven endeksi açıklandı

Ekonomik güven endeksi aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 3,5 düşüşle 86,4 oldu. Böylece pandemiyle birlikte nisan ayında tarihi dipleri gördükten sonra, ekim ayına kadar aralıksız yükselen ekonomik güven endeksi, kasım ayının ardından aralık ayında da gerilemiş oldu.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam