Anasayfa Haberler
Gelir vergisi beyanname süreleri uzatıldı

2020 birinci geçici vergi dönemine ait gelir ve kurumlar geçici vergi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 28 Mayıs sonuna kadar uzatıldı.

Devamını oku...
 
Cari açık belli oldu

Türkiye'nin cari işlemler açığı corona virüsünün etkilerinin hissedildiği Mart ayında, geçen yılın aynı dönemindeki 120 milyon dolardan, 4 milyar 923 milyon dolara yükseldi.

Devamını oku...
 
KDV iadesinde teminat dönemi başladı

Mücbir sebep kapsamında teminat gösterilerek KDV iadesi yapılmasına ilişkin düzenleme uygulamaya girdi. Mükelleflerin almaları gereken KDV iadeleri finansman sıkıntısı yaşamakta olanlar açısından çok önemli ancak iş dünyasının beklentisinin iade sürecinin daha da kolaylaştırılması.

Devamını oku...
 
Kartlı harcamalar 1 haftada yüzde 18 arttı

TEPAV araştırmasına göre; 1 Mayıs haftasında tüketim harcamaları bir önceki haftaya göre yüzde 18 arttı; her 3 alışverişin 1’i internetten yapıldı.

Devamını oku...
 
400 sanayi ürününe ek gümrük vergisi

Altın, mücevher, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima dahil birçok ürüne ek gümrük vergisi geldi. Ek gümrük vergisi 30 Eylül'e kadar yüzde 30, sonrasında ise yüzde 25 oranında olacak.

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez: "Covid - 19 Pandemisinin Beklentilerde Yarattığı Bozulmalar"

Bu sadece TÜİK ve Merkez Bankası’nın sürekli ve düzenli olarak yaptığı anketlerden elde edilen verilerin grafik haline dökülmesinden oluşan bir derlemedir. Her bir grafikte Nisan ayında Covid–19 pandemisinin yarattığı beklenti bozulmaları görülebiliyor.

Devamını oku...
 
İnşaatın maliyeti yüzde 7 arttı

İnşaat maliyet endeksi, 2020 yılı Mart ayında bir önceki aya göre değişmedi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,92 arttı.

Devamını oku...
 
COVID-19'dan etkilenen sektörler için KDV iadesi esasları belirlendi

Koronavirüs salgınından etkilendiği için mücbir sebep kapsamında olan sektörler için katma değer vergisi (KDV) iade uygulamasının usul ve esasları belirlendi.

Devamını oku...
 
Dünya ekonomisi raporu

Euler Hermes yayınladığı yeni raporunda dünya ekonomisininde 7 olası riskin takip edilmesi gerektiği vurgulandı ve 2020 yılında ekonominin yüzde 3,3 küçüleceği tahmin edildi. Salgın sürecinde yaşanacak 9 trilyonluk kaybın Almanya ve Japonya ekonomilerinin toplam GSYH büyüklüğüne eşit olduğu belirtildi.

Devamını oku...
 
Şirketlerin yüzde 74,3’ü yıl sonu hedeflerini revize edecek

Mercer Türkiye ve Türkiye’de insan yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan PERYÖN– Türkiye İnsan Yönetimi Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Koronavirüs Salgınının İş Hayatına Etkisi Anketi’nin sonuçları açıklandı. Anketin sonuçlarına göre; koronavirüs öncesinde evden çalışma uygulaması olan şirketlerin oranı yüzde 45 iken, süreç sonrası bu oran şirketlerin merkez ofis çalışanları için yüzde 95’e ulaştı. Bu süreçte şirketlerin yüzde 40,7’si çalışan motivasyonunda zorlandığını belirtti. Şirketlerin yüzde 74,3’ü iş hedefleri ve çalışanların yıl sonu performans hedeflerinde revize yapmayı düşünüyor.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam