Anasayfa Haberler
Türkiye'nin ham çelik üretimi 2,8 milyon tona yükseldi

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) haziran ayı ve ocak-haziran dönemine ilişkin üretim, tüketim ve dış ticaret verilerini açıkladı.
Buna göre, ham çelik üretimi haziranda 2019'un aynı ayına kıyasla yüzde 3,8 artışla 2,8 milyona ulaşırken, ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 azalarak 16,3 milyon ton oldu.

Devamını oku...
 
Ekonomist-yazar Mustafa Pamukoğlu’ndan DOLAR KURUNUN DÜŞMESİ İÇİN REÇETE (TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BUHRANDAN ÇIKMA REÇETESİ)

Dolar, Euro ve Altın fiyatlarındaki yükseliş ekonomideki dengeleri alt üst ediyor. Ekonomide devam eden sorunların üzerine aylardır dünyayı etkisi altında bulunduran Koronavirüs salgını da eklenince zor bir dönem içerisine girdik. Ekonomide var olan tabloyu, yaşanan gelişmeleri ve çözüm yollarını ekonomist-yazar Mustafa Pamukoğlu ile konuştuk. Pamukoğlu, dolar kurunun yükselişinin nedenini belirtti ve Dolar kurunun düşmesi için ya da kendisini belirttiği ifadeyle Türkiye ekonomisinin buhrandan çıkması için bir reçete açıkladı. İşte o söyleşi…

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: Dolar, Euro ve Altın

Son dönemde Dolar, TL dışında diğer paralara karşı değer kaybediyor ve bunun sonucu olarak Euro değer kazanıyor. Euro, ikincil rezerv para konumunda olduğu, altın da karışık durumların gözde aracı olduğu için Doların boşalttığı yerlerin bir kısmını birlikte dolduruyorlar. Dolar Endeksi (doların, Euro, yen, pound, İsviçre frangı, İsveç Kronu ve Kanada dolarından oluşan sepete karşı değeri) Nisan ayında çıktığı 103,05 düzeyinden Covid-19 pandemisinin ekonomide yarattığı tahribatla bugünkü 93,00 düzeyine gerilemiş görünüyor. Oysa Dolar, yılbaşında Euro’ya karşı oldukça güçlü bir konumdaydı ve Euro/Dolar paritesi sürekli geriliyordu. Bunun nedeni Avrupa'nın ekonomik olarak ABD'nin performansına göre oldukça geride kalması ve Covid-19 pandemisinin Avrupa'daki etkisinin ABD’ye göre daha yüksek görünmesiydi. Haziran ayından itibaren işler tersine döndü, Covid-19 pandemisi etkisini artırdıkça ABD ekonomisi hızla bozulmaya başladı. Bu gelişmeler Dolardan kaçış eğilimi yarattı.

Devamını oku...
 
2020 KDV indirimi sonrası yeni oranlar belli oldu

KDV indirimi uygulaması resmen başladı. COVID-19 pandemisinin ekonomiye olumsuz etkilerinin azaltılması için yapılan çalışmalar kapsamında yıl sonuna kadar KDV indirimi uygulanacak.

Devamını oku...
 
Hazir giyim ihracatı temmuzda 1,8 milyar doları aştı

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim ihracatının temmuz ayında yüzde 8,4 artışla, 1 milyar 812 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Devamını oku...
 
Stopaj indirimi ne kadar sürecek?

Stopaj indirimi ve KDV indirimi gibi düzenlemelerin yer aldığı yeni vergi indirimlerinin detayları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20 stopaj oranı yıl sonuna kadar yüzde 10 olacak.

Devamını oku...
 
İSO Türkiye İmalat PMI yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz'da 56.9'a yükseldi.

Devamını oku...
 
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı

TÜİK, temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE aylık bazda 0,58 ile piyasa beklentilerinin altında artış gösterirken, yıllık enflasyon, baz etkisi ile haziran ayındaki yüzde 12,62 seviyesinden yüzde 11,76 seviyesine geriledi.

Devamını oku...
 
Ocak-Haziran dönemi ihracat-ithalat verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Haziran ayı Dış Ticaret İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,7 artarak 13 milyar 462 milyon dolar, ithalat yüzde 8,3 artarak 16 milyar 308 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: "Merkez Bankası Faizi İndirdiği Halde Gösterge Faiz Niçin Düşmüyor?"

Merkez Bankası, haziran ayı hariç tutulursa tam bir yıldan bu yana faiz indiriyor. 26 Temmuz 2019’da politika faizi yüzde 24’den 19,75’e düşürerek başladığı indirim eylemine her ay devam ederek Mayıs 2020’de yüzde 8,25’e kadar geldi. Haziran ayında faize dokunmadı. Dolayısıyla şu anda Merkez Bankasının politika faizi (haftalık repo faizi) yüzde 8,25.
Buna ek olarak Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara 1 puan düşük faizle borç veriyor. Son zamanlarda kullanılmasa da bir de gecelik borç verme faizi var. Bunların, verilen borç miktarıyla ilişkilendirilmiş ağırlıklı ortalaması da (TCMB ortalama fonlama maliyeti) Merkez Bankasının uyguladığı ortalama faizi gösteriyor. Bu faizin temelini oluşturan politika faizi ve gecelik faizi düşürdükçe doğal olarak bu ortalama faiz de düşüyor. Bu ortalama faiz geçen hafta sonu itibarıyla yüzde 7,54 idi. Yani Merkez Bankası bankaları ortalama yüzde 7,54 faiz oranıyla fonluyor.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam