Anasayfa Haberler
İmalat PMI, son 6 ayın zirvesinde

Türkiye İSO imalat sektörü PMI, ocak ayında 54,4 puan seviyesine yükseldi. 2021 yılına iyi bir başlangıç yapan PMI, son6 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın son ayında PMI 50,8 düzeyindeydi.

Devamını oku...
 
Kentsel dönüşüm inşaat taahhüt işlerinde KDV yüzde 1 oldu

Kentsel dönüşüm konutlarına ilişkin inşaat taahhüt işlerinde KDV yüzde 1'e düşürüldü. Alınan kararla, başta deprem olmak üzere afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapamayan riskli yapı malikleri için de vergi indirimi imkanı sağlandı.

Devamını oku...
 
5 sektöre ihracatta 5 puanlık ek destek

Otomotiv, makine, elektrik-elektronik, gıda ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren ihracatçıların 2021 yılı için belirlenen hedef ülkelere yönelik faaliyetleri için Ticaret Bakanlığınca sağlanan ilave destek oranlarına 5'er puan daha eklenecek.

Devamını oku...
 
Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti yayınlandı

TCMB'nin 21 Ocak 2021 tarihli enflasyondaki gelişmelerin ele alındığı Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti yayınlandı.

Devamını oku...
 
Ekonomik güven ocak ayında arttı

Ekonomik güven endeksi, ocak ayında yüzde 1,6 oranında artarak 96,2'ya yükseldi.

Devamını oku...
 
GSYH’den 2019’da en yüksek payı yüzde 30,7 ile İstanbul aldı

2019’da İstanbul 1 trilyon 327 milyar 452 milyon lira ile en yüksek Gayrisafi Yurt İçi Hasılaya ulaştı ve toplam Gayrisafi Yurt İçi Hasıladan yüzde 30,7 pay aldı.

Devamını oku...
 
Hizmette güven arttı, perakende ve inşaatta azaldı

Güven endeksi ocakta Aralık 2020'ye göre, hizmet sektöründe yüzde 2,9 artarken, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,1 ve inşaat sektöründe yüzde 5,2 azaldı.

Devamını oku...
 
Sanayide kapasite kullanım oranı geriledi

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı, ocak ayında yüzde 75,4'e geriledi. Bir önceki ayda bu oran yüzde 75,6 seviyesindeydi.

Devamını oku...
 
Vergi yapılandırması başvurularında son gün 31 Ocak

Milyonlarca vergi mükellefini yakından ilgilendiren yapılandırma başvuruları 31 Ocak’ta sona eriyor...

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: Dünya Belirsizlik Endeksi

Belirsizlik; içinde bulunulan durumu tanımlamak ve tanılamayı (teşhis etmeyi) olanaksız kılan veya zorlaştıran bilgi eksikliği sonucunda durumun nereye ve nasıl evrileceğini tam olarak görememek hali olarak tanımlanabilir. Belirsizlik, tanı konulamayan ya da tanı konulsa da durumun nereye gideceği anlaşılamayan durumda ve her alanda geçerlidir. Ekonomi, sosyal yaşamdan siyasal karar ve yaklaşımlardan, ülke dışında olan gelişmelerden etkilendiği bir başka deyişle birden çok alan ve olaydan etkilendiği için belirsizliklerden en fazla etkilenen alanların başında gelir.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam