Anasayfa Haberler
Doğrudan yatırım yüzde 74 arttı

2011 yılında uluslararası doğrudan yatırım 15,7 milyar dolara ulaştı. Böylece tarihin en yüksek 4. büyük uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.

Türkiye, 2011 yılında 15,7 milyar dolar doğrudan yatırım çekti. Yüzde 74 artış gösteren uluslararası doğrudan yatırım girişi, cumhuriyet tarihinin dördüncü en büyük uluslararası doğrudan yatırım girişi oldu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın yaşadığı pek çok soruna rağmen Türkiye'nin yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam ettiğini kaydederek, bunun en güzel kanıtının da 2011 yılında gerçekleşen uluslararası doğrudan yatırım girişi olduğunu söyledi.

 

Devamını oku...
 
KOBİ Yarışması için son başvuru tarihi 17 Şubat

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) “İyi Olan Öne Çıksın” sloganıyla bu yıl 6’ncısını düzenlediği Başarılı KOBİ Yarışması’nda son başvuru tarihi 17 Şubat’a kadar uzatıldı. KOBİ’lere yönelik faaliyetlerini çeşitlendirerek sürdüren İTO’nun, KOBİ’leri ödüllendirmek amacıyla başlattığı ve bu yıl 6. kez düzenleyeceği yarışmanın başvuruları 17 Şubat 2012 tarihinde sona erecek.

7 AYRI KATEGORİDE YAPILACAK
Yarışma; teknoloji ve inovasyon, ihracat başarısı, yan sanayide başarılı KOBİ, kalkınmada öncelikli yörelerde başarılı KOBİ, kadın girişimciler, genç girişimciler, başarılı meslek liseleri veya meslek yüksek okulları olmak üzere 7 ayrı kategoride gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılan KOBİ’ler sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve çeşitli kurumların uzmanlarından oluşan jüri üyeleri tarafından seçilecek. Toplam 630 bin lira değerinde ödül dağıtımı yapılacak yarışmada her kategoride birinci olan firmalara 60 bin lira değerinde, ikinci olan firmalara ise 30 bin lira değerinde çeşitli destekler sağlanacak.

Devamını oku...
 
Yerli sanayiciye 20 milyar dolarlık ‘raylı’ fırsat

Türk sanayisinde dikkatler, demiryoluna çevrildi. Türkiye’nin 2023 yılına kadar 5 bin 500 metro ve tramvay setine ihtiyacı olacak. Bunun parasal bedeli 18-20 milyar dolar arasında. Dolayısıyla yerli sanayici için pasta çok büyük.

Ulaştırma Bakanlığı, Ankara Metrosu için 324 set metro aracı almak üzere 14 Şubat’ta yapılacak bir ihale açtı. İhale şartnamesinde araçların 14 ayda teslim edilecek 75 seti için ‘yüzde 30 yerli sanayi katkısı’ şartı koydu. Kalan 249 araçta ise ’yüzde 51 yerli katkı’ istedi. Bakanlığın metro ve raylı sistem araçlarında Türkiye’de yeni bir sanayi hamlesi yaratacak bu adımı büyük heyecan yarattı.
2023’e kadar Türkiye’nin yaklaşık 5 bin 500 metro ve tramvay setine ihtiyacı olacağı, bunun mali olarak 18-20 milyar dolar civarında bir potansiyel oluşturacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, Türk sanayisi bu büyük pastadan pay alabilmek için büyük bir fırsatla karşı karşıya.

Devamını oku...
 
İhracatçılar 180 bin istihdam sağlayacak

TİM İhracatçı Eğilim Anketi'ne göre, ilk çeyrekte ihracatçı firmaların yüzde 43,5'i yeni istihdam öngördü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi,  düzenlenen basın toplantısı ile toplam 520 ihracatçının katıldığı İhracatçı Eğilim Anketi 2011 yılı dördüncü çeyrek gerçekleşmeleri ve 2012 ilk çeyreği beklentilerini açıkladı.

Ankete göre, 2011 dördüncü çeyrekte firmaların yüzde 51'i üretimi, yüzde 52,3'ü ihracatını, yüzde 44,7'si de kapasite kullanım oranını artırdığını dile getiren Büyükekşi, istihdamda ise geçen yılın son çeyreğinde ihracatçılar ortalama 30 beyaz yakalı, 130 mavi yakalı, 5 de ARGE personelini bünyesine kattığını söyledi.

 

Devamını oku...
 
Kartlarla 546 milyar lira harcadık

Geçen yıl 255 milyar lirası banka kartları, 291 milyar lirası kredi kartları ile olmak üzere toplam 546 milyar liralık harcama yapıldı. Kredi kartı sayısı 51 milyonu geçti, e-ticaret cirosu yüzde 57 arttı.

Kredi kartı ve banka kartlarıyla 2011 yılında yaklaşık 546 milyar liralık ticari hacim yaratıldı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2011 yılı kartlı ödemelere ilişkin verileri BKM Genel Müdürü Soner Canko'nun katıldığı basın toplantısıyla açıkladı.

 

Devamını oku...
 
Otomotiv ihracatı yıla artışla başladı

Otomotiv ihracatı 2009 yılı Ocak ayında 1 milyar dolar iken, 2012 yılında 1.61 milyar dolara yükseldi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, 2009 yılı Ocak ayında 1 milyar dolar olan ihracatın, 2012 yılında 1.61 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Sabuncu, yaptığı yazılı açıklamada, otomotiv ihracatında 2012 yılında, son dört yılın en iyi başlangıcını yaptıklarını belirtti.

 

Devamını oku...
 
"Cep telefonu kullanıyorsanız hepiniz ithalatçısınız"

Ekonomi Bakanı Çağlayan, kredi derecelendirme kuruluşlarının çok yüksek notlar verdiği ülkelerden birinin şu anda yoğun bakım çadırında olduğunu belirterek, ''Buna karşılık notta cimrilik yaptığı Türkiye, tüm dünyada örnek alınan bir ülke haline geldi'' dedi.

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ DÖRT AYAKLI
Çağlayan, teşvik sisteminde çok önemli değişikliklere gideceklerini belirterek, ''Artık yüksek teknolojiyi hedef alan bir Türkiye istiyoruz. Elin hamallığını biz yapmayacağız'' dedi.Çağlayan, üç ayaklı teşvik sisteminin, yeni teşvik sisteminde dörde çıkarıldığını belirterek, ''Dördüncü ayağa stratejik yatırımları koyuyoruz. Arz açığı olan ürünlerin Türkiye'de yatırımını sağlayacak önemli bir teşvik mekanizması getiriyoruz. Aşağı yukarı noktayı koymuş durumdayız." dedi ve ekledi, yeni teşvik sisteminin cari açığın panzehiri olacağını bildirdi

Devamını oku...
 
Yıllık enflasyon 3 yılın zirvesinde

Ocak ayında Tüketici Fiyatları yüzde 0,56, Üretici Fiyatları yüzde 0,38 arttı. Bu arada yıllık enflasyon yüzde 10.61 ile Kasım 2008'den beri en yükseği gördü.

TÜİK, 2012 yılının ilk enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE beklentilerin bir miktar üzerinde gelirken, ÜFE beklentinin altında kaldı. Yıllık enflasyon ise Ocak ayında yüzde 10.61 ile Kasım 2008'den beri en yüksek seviyeye geldi.

 

Devamını oku...
 
'e-Tapu' dönemi başlıyor

Tapu tüzüğünde değişiklik yapılarak elektronik sicil dönemine geçiliyor. Yeni rüzenleme ile kişiler online olarak tapu işlemi yapabilecekler. Kişilerin taşınmaz varlıklarına tek tuşla ulaşılacak, takibi kolaylaşacak. Satın almak isteyen arsa veya binanın tüm bilgilerine ulaşabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu Tüzüğü'nde değişikliğe gidiyor. Elektronik tapu siciline geçilmesini esas alan yeni Tapu Tüzüğü ile vatandaş Türkiye'nin neresinde olursa olsun, uzak bir yerdeki gayrimenkulünün satışını yapabilecek. Bir kişinin üzerindeki taşınmazların envanteri kolayca çıkarılacak, mal varlığı araştırmaları kısa sürede sonuçlanacak.

 

Devamını oku...
 
ALTIN REKORA GİDİYOR

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.750 doları aştı.

Geçen yılı 1.567,47 dolardan kapatan altın, yükselişini sürdürüyor.

Altın bugün 1.752,16 dolara çıkarak 8 haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken, altında geçen yıl sonuna göre artış yüzde 12’ye yaklaştı.

Uluslararası piyasalarda altın şu dakikalarda 1.747,94 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam