Anasayfa Haberler
Türkiye'de her gün ortalama 172 iş kazası oluyor

Türkiye'de her gün ortalama 172 iş kazası olduğunu, bu kazalarda 4 çalışanın hayatını kaybettiğini, 6 kişinin ise sürekli iş göremez hale geldiğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, "Oysa iş kazaları ve meslek hastalıklarının yüzde 98'i önlenebilir" dedi.

Kişisel Koruyucu Donanımların Piyasa Gözetimi ve Denetimine Destek Laboratuvarı Kurulması Teknik Destek Projesi Bilgilendirme Toplantısı, Crown Plaza Ankara Oteli'nde yapıldı.

 

Devamını oku...
 
Mısır'daki Türk yatırımcılar 'süratli tedbir' bekliyor

Türk yatırımcılar, Mısır'ın İskenderiye kentinde sorunlarını dile getirdi

Mısır'daki Türk yatırımcılar ve işadamları, son dönemde yaşadıkları sorunları Mısır'ın İskenderiye kentinde düzenlenen bir toplantıda masaya yatırdılar.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği ve Mısır Ticaret Odaları Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıda her iki ülkeden yatırımcılar ile iş adamları bir araya geldi. İskenderiye Ticaret Odası Mustafa Yakut El Nagar Salonu'nda düzenlenen toplantıda, Türk ve Mısırlı iş adamları, Türkiye Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ve Mısır Ticaret Federasyonu Başkanı Ahmed El Vekil başkanlığında buluştular.

 

Devamını oku...
 
78 ilin bütçesi açık verdi, 11 ilin iki yakası bir araya geldi

2012 yılının Ocak ayında, 13 ilin bütçesi fazla, 68 ilin bütçesi açık verdi. Bütçe açığı sıralamasında ardı ardına depremlerin vurduğu Van 230.2 milyon TL açıkla ilk sırada yer aldı. Bütçe fazlasında ise 9.8 milyar TL ile İstanbul birinci oldu.

2012 yılı Ocak ayında, 13 ilin bütçesi fazla, 68 ilin bütçesi açık verdi. Bütçe açığı sıralamasında ardı ardına depremlerin vurduğu Van 230.2 milyon TL açık ile ilk sırada yer aldı. Maliye Bakanlığı, Ocak ayında tahakkuk eden 76.9 milyar TL'lik verginin 23.5 milyar TL'sini tahsil etti. İstanbul 10.3 milyar TL vergi tahsilatıyla ilk sırada yer alırken, İstanbul'u 2.7 milyar TL ile Kocaeli, 2.5 milyar TL ile İzmir, 2.4 milyar TL ile Ankara izledi.

 

Devamını oku...
 
ÖTV arttı 'cep' ithalatı azaldı

Cep telefonu ithalatı, geçen yılın Ocak-Ekim döneminde yüzde 46 artarken, ÖTV artışının ardından, Kasım'da yüzde 13, Aralık'ta yüzde 5 azaldı.

Cep telefonu ithalatı geçen yıl Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artarken, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının arttırılmasının ardından, bir önceki yılın aynı ayına göre Kasım'da yüzde 13, Aralık'ta yüzde 5 azaldı.

 

Devamını oku...
 
Ocak'ta 5 bin şirket kuruldu, 2 bini kapandı

Yeni yılın ilk ayında 5 bin 257 şirket kuruldu, 2 bin 105 şirket kapandı.

Türkiye genelinde kurulan şirket sayısı 2012 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.13 azalarak 5 bin 257 düzeyinde gerçekleşti. Ocak ayında kapanan şirket sayısı ise yüzde 12.57 artarak 2 bin 105'e yükseldi.

 

Devamını oku...
 
Özel sektörün yurt dışı borcu 127,5 milyar dolar

Yurt dışından sağlanan uzun vadeli kredi borcu, 2011 yılı Aralık ayı sonu itibariyle 7,6 milyar dolar arttı.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2011 yılı Aralık ayı sonu itibariyle, 2010 yılsonuna göre 7,6 milyar dolar artışla, 127,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

Devamını oku...
 
İstanbul dünyanın 58'inci pahalı şehri

İstanbul, 140 şehrin sıralandığı "dünyanın yaşam maliyeti en yüksek şehirleri" arasında 58'inci sırada yer aldı.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve ekonomi ile iş alanlarında araştırmalar ve analizler yapan "Economist Intelligence Unit"in (EIU) raporuna göre,İstanbul'da yaşamak Miami, Bangkok, Lizbon ve Pekin gibi şehirlerde yaşamaktan daha pahalı, Atina, Bogota, Washington ve Manchester gibi şehirlerde yaşamaktan ise daha ucuz.
Geçen yıl listede 28'inci sırada yer alan İstanbul'un, kur farkından dolayı 30 sıra gerileyerek bu yıl 58'inci sırada yer aldığı belirtildi.

Devamını oku...
 
AB ile Çin arasında yeni dönem

Borç krizini aşamayan Avrupa Birliği Çin'den yardım istedi. AB'nin en üst düzey yöneticileri Pekin'de Çin Başbakanı ile görüşerek AB ile çin arasında yeni bir dönemin adımlarını attılar.

Çin-Avrupa Birliği Liderler Zirvesi, Beijing'de dün düzenlendi. Zirve, Çin ile AB arasındaki en üst düzey diyalog. Çin'in ay takvimine göre yeni yıldan itibaren Çin-AB ilişkilerinde yeni bir başlangıç olması beklenen bu zirve, Çin ve AB'nin el ele vererek çeşitli engelleri aşmaları ve işbirliğini derinleştirerek gelişmeyi hızlandırmaları için bir platform oluşturdu.

 

Devamını oku...
 
Yabancılar 4 ayda 723 milyon euro harcadı

Türkiye'deki harcamalarını en çok Suudi Arabistanlı turistler artırdı.
Yabancı turistler, Türkiye'de 2011 yılının son 4 ayında 723 milyon euro harcadı.
Visa Europe'un Akdeniz Ülkeleri Turizm Raporuna göre, Eylül-Aralık 2011 tarihleri arasında yabancı turistlerin Türkiye'de 723 milyon euro harcadığı, Visa kartlarıyla yapılan bu harcamaların bir önceki yılın aynı dönemine göre artışının yüzde 13 olduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Cari açığın yüzde 70'i enerjiden

Türkiye'nin cari açığının 77.1 milyar dolara ulaştığı 2011'de, enerji ithalatı faturası 54.1 milyar dolar oldu.
Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığının bir önceki yıla göre yüzde 65.3 artışla 77.1 milyar dolara ulaştığı 2011 yılında, enerji ithalatına ödenen fatura 54.1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
Cari açığın yüzde 70.2'sini enerji ithalatı oluşturdu. Türkiye'nin 106 milyar dolara ulaşan dış ticaret açığının ise yüzde 51.1'i ise enerji ithalatından kaynaklandı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam