Anasayfa Haberler
Başarılı KOBİ'ler ve girişimciler ödüllendirilecek

KOSGEB, başarılı KOBİ'ler ile girişimcilerin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla ödül verecek.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB veri tabanında yer alan küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilere "KOSGEB 2012 yılı KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri"nin verileceğini ve buna yönelik esasların belirlendiğini bildirdi.

 

Devamını oku...
 
Kimya ihracatında yüzde 21'lik artış

Türkiye'nin kimya ihracatı yılın ilk iki ayında 2 milyar 709 milyon dolara çıktı. Mısır'a yapılan ihracat yüzde 140 yükseldi.

Kimya sektörü, şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,73'lük artışla ihracatını 1 milyar 396 milyon dolara yükselterek, otomotivin ardından Türkiye'nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü oldu.

 

Devamını oku...
 
Enerji faturasına 10 milyar dolar yük!

Petrol fiyatının yükseliş trendine devam etmesi halinde, enerji faturasına 10 milyar dolar yük binecek. Çağlayan, Türkiye'nin bu yılki enerji faturasının 65 milyar dolarlara çıkabileceğine işaret etti.

Petrol fiyatlarının son dönemde çizdiği yükseliş trendi, enerjide dışarıya bağımlı olan Türkiye için kuşkusuz bir tehdit. Petrol fiyatının bu trendi sürdürmesi, enerji faturasına ekstra 10 milyar dolar yük anlamına geliyor.

Devamını oku...
 
Sanayide çarklar hız kesti

Piyasada yüzde 4 artış beklenen sanayi üretimi Ocak ayında yüzde 1.5 artış gösterdi.

Sanayi üretimi ocak ayında yüzde 1.5 oranında arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2012 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3,1 azaldı.

Devamını oku...
 
Üniversiteli işsiz 500 bine yaklaştı

Beyaz yakalı işsizler artmaya devam ediyor. 2011 yılında genel işsizlik oranındaki düşüş ve diğer eğitim düzeylerindeki işsizlerin sayısı azalmaya başlamasına rağmen, üniversiteli işsiz sayısı artmaya devam ederek 467 bin kişiye ulaştı.

2011 yılında genel işsizlikte gözlenen hızlı gerilemeye rağmen, beyaz yakalı işgücünü oluşturan üniversite mezunlarının sayısında ise aksine artış yaşandı. Diğer tüm eğitim düzeylerindeki işsiz sayılarının azalmasına karşın, üniversiteli işsizler artmaya devam ederek 500 bin kişiye yaklaştı. Üniversite diplomalı işsizlerin büyük bölümünü ise iş ve yönetimle ilgili bölümleri bitirenler ve öğretmenlik mezunları ile mühendisler oluşturuyor.

Devamını oku...
 
Vergi Gelirleri Tahsilatı Yüzde 20.5 Arttı

Türkiye genelinde 2010 yılında 210 milyar 532 milyon 315 bin lira olan net vergi tahsilatı 2011′de yüzde 20,5 artışla 253 milyar 765 milyon 370 bin liraya çıktı.

Devamını oku...
 
Fuarlara 104.6 milyon lira destek sağlandı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, fuar desteklerinin geçen yıl, önceki yıla göre yüzde 44 oranında artarak 104 milyon 611 liraya ulaştığını belirtti.

Bakan Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen fuar desteklerine ilişkin yaptığı açıklamada, fuarları, yeni pazarlara girme, yeni ürünün tanıtımı ve pazarda yer edinmede önemli bir etkinlik olarak gördüklerini, 2011 yılında Ekonomi Bakanlığı olarak 226 fuara katılım desteği sağladıklarını, bu desteklerden 10 bin 138 başvuru sahibinin yararlandığını kaydetti. Çağlayan, sözkonusu fuarların bir çoğunu ihracatçılar, işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle birlikte ziyaret ettiklerini ifade etti.

Devamını oku...
 
Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Şubat ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,56 arttığını, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,09 gerilediğini açıkladı.

TÜİK’in 2003 baz yıllı verilerine göre, Şubat ayında TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,43, ÜFE ise yüzde 9,15 artış gösterdi.
Aralık ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 7,48, üretici fiyatlarında ise yüzde 10,96 düzeyinde gerçekleşti.

 
Yatırımcı temkinli, piyasaya katılım hız kesti

Yurtdışından gelen makroekonomik veriler risk algılamasını zayıflatırken, hisse senetleri piyasasında temkinli ve karışık tablo hakim.

Küresel piyasada kısa süreli Yunanistan iyimserliğinin ardından, zayıf gelen PMI verileri risk algısını olumsuz yönde etkiledi. Emtia cephesinde eğilim yukarı yönlü olurken, hisse senetleri cephesinde satıcılı görünüm izleniyor.

 

Devamını oku...
 
Atılmayan SMS'ler operatörlere fena patladı

Yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların SMS'i terk edip sosyal medyayı mesajlaşmak için kullanmaya başlamasıyla birlikte dünya genelindeki telefon operatörlerinin SMS gelirlerindeki maddi zararı 14 milyar dolara ulaştı.

Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağ platformları bugün için yaygın bir şekilde kullanılıyor ve kullanıcılar artık mesajlaşmak istediğinde bu portalları tercih ediyor. Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcılar bu sosyal ağ sitelerinde mesajlaşır oldu. Operatörler ise SMS gelirlerini artırabilmek için kullanıcılara belirli tarifelerden binlerce SMS vermeye başladı. 

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam