Anasayfa Haberler
İnşaatın 2021 performansını pandeminin seyri, para politikası ve reformlar belirleyecek

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Aralık 2020 Sektör Raporu’nda, inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin 2021 yılı performansını, pandeminin seyri, para politikası ve reformların belirleyeceği vurgulandı. Raporda, inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ekim ayında bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 18,2 arttığı, bu yükselişte içeride mevcut inşaat işlerindeki canlanma ile özellikle dış pazarlardaki talep artışının etkili olduğu belirtildi.

Devamını oku...
 
Merkez Bankası temerrüt faiz oranını açıkladı

Merkez Bankası, (TCMB) mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranını yıllık yüzde 18,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını 385 Türk lirası olarak belirledi.

Devamını oku...
 
TESK: Esnafa verilen Hazine teşviki arttırılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, prim borcunu düzenli ödeyen esnafa verilen yüzde 5'lik Hazine teşvikinin yeni tip koronavirüs salgını koşulları göz önünde bulundurularak arttırılmasını istedi.

Devamını oku...
 
Ekonomide reform zirvesi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın ev sahipliğinde, Adalet, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar, Tarım ve Orman, Ticaret ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanları ile bir araya geldi.

Devamını oku...
 
Ekonomik güven endeksi açıklandı

Ekonomik güven endeksi aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 3,5 düşüşle 86,4 oldu. Böylece pandemiyle birlikte nisan ayında tarihi dipleri gördükten sonra, ekim ayına kadar aralıksız yükselen ekonomik güven endeksi, kasım ayının ardından aralık ayında da gerilemiş oldu.

Devamını oku...
 
MTV ve emlak vergisi tutarları belirlendi

Emlak vergisi yüzde 4.55 oranında arttı. En düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi 109, en yüksek ise 50 bin 107 lira oldu.

Devamını oku...
 
Tüm girişimlerin yüzde 99.8’ini KOBİ’ler oluşturdu

Türkiye'de, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) sınıfına giren, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 3 milyon 221 bin girişim 2019 yılında toplam girişimlerin yüzde 99.8’ini oluşturdu.

Devamını oku...
 
Enerji Bakanı Dönmez: "Bor üretiminde çıkan sıvı atıklardan lityum üreteceğiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yüzde 100 yerli Ar-Ge ile rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan lityum üreteceğiz. Bu yöntemle lityum üretimi Eti Maden'e özgü ve dünyada bir ilk" dedi.

Devamını oku...
 
Çetin Ünsalan yazdı: "Anadolu’suz ekonomi olmaz"

Türkiye ekonomisinin en büyük sorunlarından biri ekonomideki dinamizmini batıya hatta, ağırlıklı bir biçimde İstanbul’a odaklamış olması. Bu hem demografik sorunları beraberinde getiriyor; hem de toplu bir kalkınmanın önünde engel oluşturuyor.
Anadolu kalkınmadan ekonominin kalkınması mümkün olmadığı gibi, coğrafyanın tamamına dengeli dağılmamış bir iktisat politikasının da sakıncalar doğurduğunu her fırsatta görüyoruz. Oysa Anadolu kentlerimiz, başta KOBİ’ler olmak üzere büyük bir mücadeleye imza atıyorlar.

Devamını oku...
 
Bakan Varank: "Çinli ve Uzakdoğulu dev akıllı telefon markaları Türkiye'de üretilecek"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çinli ve Uzakdoğulu dev akıllı telefon üreticilerinin Türkiye'de üretim yapacağını açıkladı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam