Anasayfa Basında USİAD Basın Açıklamaları
20 Yıldır Vurguluyoruz; “Çözüm: Yerli Üretim ve Yerli Malı Kullanmak!”

Ulusal Sanayici ve İş Adamları Derneği (USİAD) olarak 20 yıldır; güçlü bir ekonomi, büyüme ve kalkınma için, ekonomik bağımsızlığın korunması için üreten ve kendi malını kullanan bir Türkiye diyoruz. Israrla “Yerli Malı Yurdun Malı” diyoruz…

1929 yılında kanun haline getirilerek, 1946’dan itibaren her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan, ancak geçen zamanla birlikte unutturulmaya yüz tutan “Yerli Malı ve Tutum Haftası” bir nostalji değil, zorunluluktur!

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul Milli Sanayi Birliği’nin yerli mallar sergisindeki ‘Türk yurdu, Türk iktisadı, Türk eliyle, Türk tarihiyle yükselir. Türkler, TÜRK MALI alınız, TÜRK MALI kullanınız; Türk parası Türk toprağında kalsın’ sözleriyle Türk Malı’nın önemini en güzel şekilde vurgulamıştır. Atatürk’ün sözleri aslında bugünkü durumumuzu ortaya koymakta; tehlikeyi daha o günden gördüğünü göstermektedir.

Derneğimizin kuruluş gerekçesi olan “ulusal ekonomi”, “üretim” ve “yerli malı kullanmak” her zamankinden daha da büyük önem taşıyor ve bugün bu görüşlerimiz birçok çevre tarafından da dile getiriliyor. Yaşanan ekonomik zorluklardan çıkışın yolu üretimdedir.

Ulusal olmak, Ulus penceresinden bakmak, Ulusal çıkarları düşünmek eskimiş ve köhneleşmiş düşünceler değil, her zamankinden çok ihtiyacımız olan bakış açılarıdır. Sadece yerli malı üretmeyi değil, yerli malı tüketmeyi de hepimizin davranış alışkanlıklarına, algısına ve gündemine sokmak zorundayız.

Türkiye’nin stratejik sektörleri olmalıdır. Üretim teknolojileri politikaları bilimsel olmalıdır. Ulusal ekonomi kavramı herkesin kendi çıkarını koruması demektir.
Yani özetle şöyle diyoruz; “Yerli Malı Kullanalım ki, Kendi Ülkemizi Zengin Edelim”, “Yerli Malı Kullanalım ki, Kimse İşsiz Kalmasın” ve “Yerli Malı Kullanalım ki, Borcumuz Azalsın”.

Yerli Malı Haftası’nı bu duygu ve düşüncelerle kutluyor ve Büyük Önderimiz Mustafa Kemal’in de belirttiği gibi “Tam Bağımsızlık, Ancak Ekonomik Bağımsızlıkla Mümkündür!” diyoruz.

USİAD

 
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu OlsunBaşöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarız.
USİAD

 
KKTC'nin Kuruluşunun 35.Yılı Kutlu OlsunKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 35. yılını kutluyor, Kıbrıs Türkünün bağımsızlık mücadelesinin lideri Rauf Denktaş'ı,
1974 Barış Harekatı'nın mimarı Bülent Ecevit'i, tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

 
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü Saygı ve Özlemle Anıyoruz

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 80. yılında saygı ve özlemle anıyoruz

 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK


 
Milletimizin Başı Sağolsun

Teröre Lanet Olsun, Milletimizin Başı Sağolsun!
Batman'da PKK'lı teröristlerin tuzaklanmış patlayıcıyla saldırısı sonucu 7 askerimiz şehit oldu, 2 askerimiz ağır yaralandı.
Şehitlerimize rahmet diliyoruz. Yakınlarının ve Türk Milletinin Başı Sağolsun.

 
Türk Medeni Kanunu 4 Ekim 1926'da Yürürlüğe KonulduKişilerin hak ve borçları, aile kurumunun işleyişi ve sona ermesi, mülkiyet ilişkileri, miras sorunları gibi konularda kadın, erkek ve çocuk haklarını gözeten Türk Medeni Kanunu; 17 Şubat 1926'da TBMM'de kabul edildi ve 4 Ekim 1926'da yürürlüğe konuldu.
Bu yenilikleri gerçekleştiren başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Cumhuriyetimizin kurucularını bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

 
İzmir'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yılı Kutlu OlsunGüzel İzmirimizin düşman işgalinden kurtulduğu, Kurtuluş Savaşımızın taçlandırıldığı 9 Eylül kutlu olsun.
Geldikleri gibi gittiler!


 
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun26 Ağustos 1922’de Afyon Cephesi’nde başlayıp, 30 Ağustos günü Dumlupınar'da, 9 Eylül’de İzmir’de taçlanan Büyük Zaferimizin 96. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve sevincini yaşıyoruz.
Zafer Bayramı, Türk devletinin kuruluşunu, Türk milletinin büyük zaferini müjdelemiş, emperyalizme karşı mazlum milletlerin umut ışığı olmuştur.
Başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden bağımsızlık mücadelemizin bütün kahramanlarını, geçmişte ve günümüzde ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyoruz.
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.
USİAD

 
Mutlu Bayramlar

Milletçe mutlu, huzurlu, sevgi dolu bir bayram geçirmek dileğiyle...
Bayramımız kutlu olsun.
USİAD

 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 6

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam