Anasayfa Haberler Yedek parçada 'yerli mal' dönemi
Yedek parçada 'yerli mal' dönemi
Pazartesi, 26 Ocak 2015 11:29

1 Haziran’dan itibaren sigorta şirketleri yerli malı eşdeğer parça kullanabilecek. Yedek parça standartlarını TSE belirleyecek. Sigortalı ise onarım sırasında eşdeğer parçalara itiraz edemeyecek.

Sigorta şirketleri kaza sonrası sigortalı araçların onarımında eşdeğer parça kullanabilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, otomotiv yan sanayini desteklemek amacıyla başlattığı, eşdeğer parça kullanımına ilişkin çalışma tamamlandı; Hazine Müsteşarlığı tarafından da tebliğ olarak yayınlandı. Buna göre, Haziran ayından itibaren araçlarda orijinal parça yerine yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parçalar kullanılabilecek.

TSE ONAYLI OLACAK

Yeni başlayacak uygulama ise hem sigortalıları hem de sigorta şirketlerini yakından ilgilendiriyor. Oto sigortalarında yıllardır, özellikle eşdeğer parça nedeniyle sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında ciddi uyuşmazlıklar yaşanıyor. Sigortacılar, hasar maliyetlerini düşürmek için eşdeğer yedek parçanın kalitesiz olmadığını savunup, araçların tamirinde yan sanayi kullanmayı tercih ederken; sigortalılar ise orijinal parça kullanımında ısrar ediyor.  
2013 yılında, Hazine’nin kasko sigortalarında yaptığı ve onarım sırasında orijinal mi, eşdeğer parça mı kullanılacağının poliçeye yazılmasını zorunlu kılan düzenleme ile eşdeğer parça sorunu, kasko sigortalarında çözülmüş olsa da trafik sigortalarında halen devam ediyor.

1 Haziran’da başlayacak yeni uygulama ile trafik sigortalarında da tartışma bitecek ve sigorta şirketleri onarımlarda yerli malı eşdeğer parça kullanabilecek. Nitekim Hazine Müsteşarlığı, geçen hafta bir genelge yayınlayarak, oto sigortalarında eşdeğer parça kullanımına izin verdi.

SİGORTALI KABUL EDECEK

Buna göre 1 Haziran 2015’ten itibaren 2 yıl süreyle eşdeğer parça standartlarını ve sertifikasyonu Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belirleyecek. Daha açık bir anlatımla, yerli üreticilerin, ürettikleri parçaları TSE onaylayacak; sigorta şirketleri de TSE’nin onayladığı eşdeğer parçaları araçların onarımında yasal olarak kullanabilecek. 
Sigortalı ise, ‘eşdeğer parça kabul etmiyorum, orijinal istiyorum’ diyemeyecek. Hazine isterse, TSE’nin 2 yıllık sertifikasyon sürecini birer yıllık periyotlarla uzatabilecek.
Ayrıca sigorta şirketleri eşdeğer parça konusunda TSE’nin dışında yerli ya da yabancı başka hiçbir şirket ile çalışamayacak, başka kuruluşların onayladığı parçaları da onarımda kullanamayacak.

Eşdeğer yedek parçadan TSE sorumlu olacak

1 Haziran’da başlayacak uygulama ile TSE, yerli üretilecek tüm eşdeğer parçaların uluslararası standartlara uygunluğunu ölçecek, test edecek teknik altyapıyı kuracak. Bu aşamada da sigortacıların ciddi endişeleri var. TSE’nin parçaları test edip, sertifikasyon verecek altyapısının olmadığını savunan sigortacılar, endişelerini şöyle aktarıyor: “Eşdeğer parçayı satın alan sigorta şirketi ya da tüketici sorun yaşayabilir. Bizim açımızdan 1 Haziran itibariyle sigortalılar ile yaşadığımız eşdeğer parça sorunu bitiyor. TSE onaylayıp, sertifikasyonu verdikten sonra bizler parçayı alıp, aracın onarımında kullanıp, geri çekiliriz. Olası bir hatadan sorumlu olmayız, çünkü TSE’nin onayı var.” (hürriyet)

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam