Anasayfa Basında USİAD Basın Açıklamaları “KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 37. YILDÖNÜMÜ KKTC VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE KUTLU OLSUN!”
“KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 37. YILDÖNÜMÜ KKTC VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE KUTLU OLSUN!”
Salı, 19 Temmuz 2011 13:49

Genel Başkanımız Fevzi Durgun, Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, “Kıbrıs Türkünün özgürlük günü olan 20 Temmuz’un 37. yıldönümü tüm KKTC ve Türkiye Türklerine kutlu olsun” dedi.

Başkan Durgun, açıklamasında şunları kaydetti:

“1963 yılında Rumlar tarafından siyasi hakları gasp edilen Kıbrıs Türkü, kendisine uygulanan tüm baskılara ve şiddete karşı direniş göstermiş ve 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin müdahalesi ile barış, huzur ve özgürlük ortamına kavuşmuştur. İşte bu nedenledir ki 20 Temmuz aynı zamanda ‘Barış ve Özgürlük Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Ve bu bayram yalnız yavru vatan KKTC'nin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin de bayramıdır.”

 

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin devam ettiğini de hatırlatan Fevzi Durgun, “Milli bir davamız olan Kıbrıs konusunda gereken hassasiyet gösterilmeli, KKTC’nin bağımsızlığı hususunda asla taviz verilmemeli, adada eşit statülü ve iki devletli bir yapı kabul edilmelidir” diye konuştu.

 

Açıklamasında ayrıca, Kıbrıs Türkünün var olma mücadelesi yolundaki ilk adımı olan Kıbrıs Barış Harekatı’nın kahramanlarını da unutmayan Genel Başkan Durgun, şehitlerimizi saygıyla andı ve gazilerimize şükranlarını iletti. Her türlü ambargoya, tanınmama tehdidine karşın bağımsız bir devlet olarak ayakta kalmayı başaran Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşacağına olan inancını vurgulayan ve bu duygu ve düşüncelerle 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı bir kez daha kutlayan Durgun, KKTC halkının her zaman yanında olduklarını bir kez daha vurguladı.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam