Anasayfa Haberler Tüketici güveninde Ekim ayında keskin düşüş
Tüketici güveninde Ekim ayında keskin düşüş
Cuma, 31 Ekim 2014 10:33

Tüketici güven endeksi Ekim ayında yüzde yüksek oranda azalarak, Şubat ayından sonra yılın en düşük düzeyine geriledi. Genel ekonomiye ilişkin güvende de düşüşle, tüm alt kategoriler "kötümser" düzeye geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle hazırlanan tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4.9 azalarak, 74.0 düzeyinden, 70.3 değerine düştü.

GENEL EKONOMİDE KARAMSARLIK
Tüketici güveninde Ekim'deki en sert düşüş "genel ekonomik durum beklentisi"nde gerçekleşti. Eylül ayında 102.1 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 10.5 azalarak, Ekim ayında 100 düzeyinin altına inerek 91.3'e düştü.

Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İŞSİZLİĞİN ARTACAĞI BEKLENİYOR
Tüketici güveninde ikinci büyük erozyon da işsizlik konusunda gerçekleşti. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 6.3 azalarak, Ekim ayında 73.7 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

MADDİ DURUMLAR DA BOZULACAK
Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de bir önceki aya göre yüzde 1.1 azaldı. Eylül ayında 91.2 olan endeks değeri Ekim ayında 90.2 düzeyine geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

TASARRUFTA İYİMSERLİK
Hanelerde maddi durumların bozulayacağına ilişkin beklentilere karşın, tasarruf etme olasılığını ölçen endeks yüzde 9.4 arttı. Buna karşılık, endeksin değeri hala çok düşük düzeylerde kaldı.

Eylül ayında 23.9 olan endeks, Ekim ayında 26.1 değerine yükseldi. Bu yükselme, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

 

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam