Anasayfa Haberler Tüketici güveni geriledi
Tüketici güveni geriledi
Perşembe, 28 Mart 2013 08:53

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 2013 Mart ayında bir önceki aya göre %2,3 oranında azaldı; Şubat ayında 76,7 olan endeks Mart ayında 74,9 değerine düştü.

Şubat ayında 91,6 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %6,2 oranında azalarak, Mart ayında 85,9 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki yükselişten kaynaklandı.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi %1 azaldı

Şubat ayında 99 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1 oranında azalarak, Mart ayında 98 değerine düştü. Bu azalış gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki döneme göre azaldığını gösteriyor.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre %1 oranında azaldı. Şubat ayında 25,1 olan endeks, Mart ayında 24,9 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %0,1 oranında azaldı. Şubat ayında 90,9 olan endeks değeri Mart ayında 90,8 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam