Anasayfa Haberler “Mutluluk yerde para bulmaktır”
“Mutluluk yerde para bulmaktır”
Çarşamba, 23 Ocak 2013 19:50

Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre "Mutluluk, yerde para bulmaktır."

Birkbeck Üniversitesi'nde yapılan araştırma kamuoyuna özellikle bugün duyurulmuş -- çünkü bazı uzmanlara bakılırsa bugün yılın en stresli günü.


Kışın hüküm sürdüğü, günlerin hala kısa olduğu, yılbaşı neşesinin kaybolduğu, yazın pek uzaklarda göründüğü Ocak ayının üçüncü Pazartesi gününe, İngilizce'de depresyon anlamına gelen "blues" kelimesinden hareketle "Mavi Pazartesi" adı takılmış.

Birkbeck'in psikoloji uzmanları ise kışa rağmen insanları mutlu edebilecek faktörleri araştırmış.

Bir dizi faaliyet sırasında 80 gönüllünün beyin dalgalarını inceleyen uzmanlar, deneklerin en çok yerde 10 sterlin bulduklarında mutlu olduğunu görmüş.
Bunu yavru köpeklerle oynamak, çikolata yemek (araştırmayı bir çikolata şirketi yaptırmış), gülen bebek resimlerine bakmak izliyor.

Araştırmadaki faaliyetler arasında en can sıkıcı şeyin, kötü çalınan bir kemandan çıkan sesler olduğu anlaşılmış. Bunu çürük diş ve ağlayan bebek resimleri izlemiş.

KADINLAR DAHA MUTLU

Erkeklerin yerde bulunan paraya sevinme oranı Birkbeck'in mutluluk ölçeğinde artı 90 civarındayken, kadınlarda bu oran yaklaşık 10 puan daha düşük.

Fakat kadınlar, genel mutluluk oranı ortalamasında erkeklerin üstünde. Kadınlarda bu ortalama 66 düzeyinde, erkeklerde ise 58.

Araştırmayı yürütenlerden Funke Baffour, hayatın akışı içinde meşgul olan insanların mutlu anları ıskaladıklarına dikkat çekiyor.

"Mavi Pazartesi" gibi günlerin iç karartıcılığından ve depresyondan korunmanın basit yollarına işaret ediyor:
"Bu, güzel bir müzik dinlemek, birine iltifatta bulunmak veya basitçe evcil havyanlarınıza veya sevdiklerinize ilgi göstermek için daha fazla zaman ayırmak olabilir."

 

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam