Anasayfa Haberler 10 bin ton saman ithal edilecek
10 bin ton saman ithal edilecek
Cuma, 28 Aralık 2012 18:15

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 10 bin ton saman ithal etmek için harekete geçti. Genel Müdür Abdullah Kutlu’nun yaptığı yazılı açıklamada “Spekülatif hareketleri önleyerek fiyatları regüle etmek amacıyla ithalat gerçekleşecek” deniliyor.  Bulgaristan ve Macaristan’dan ithal edilecek ilk parti saman Ocak ayının ilk haftasında piyasaya sürülecek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, spekülatif hareketleri önleyerek fiyatları regüle etmek amacıyla 10 bin ton saman ithal etmek için harekete geçti. Bulgaristan ve Macaristan'dan ithal edilecek ilk parti saman Ocak ayının ilk haftasında piyasaya sürülecek.

Genel Müdür Abdullah Kutlu yaptığı yazılı açıklamada, saman fiyatları konusunda bu yıl spekülatif hareketler yapıldığını belirterek, bunun için saman piyasasına girme kararı aldıklarını ifade etti. İlk etapta 10 bin ton saman ithal etmek için Bulgaristan ve Macaristan’daki firmalarla anlaşma sağlandığını, İtalya ve Ukrayna firmaları ile de görüşmelerin sürdüğünü belirten Genel Müdür Kutlu şunları kaydetti:

"İthal edeceğimiz 10 bin ton samanı Ocak ayı başında 16 bölge birliğimize bağlı bin 659 Tarım Kredi Kooperatifi ile 186 hizmet bürosunda satışa sunacağız. Başta ortaklarımız olmak üzere hayvan üreticilerimizin saman ihtiyaçlarını uygun fiyattan karşılayacağız. Amacımız, saman fiyatları üzerinde oynanan oyunu bozmaktır. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin asli görevleri içinde yer alan piyasada fiyatları regüle etme görevimizi yerine getireceğiz."

Genel Müdür Abdullah Kutlu, piyasada hayvan üreticilerini ve besicileri sıkıntıya sokan saman fiyatlarındaki spekülatif artışlara meydan vermemek için ilk etapta 10 bin ton saman ithal edeceklerini, ihtiyaç duyulması halinde bu miktarı artıracaklarını belirtti.

 

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam