Anasayfa Haberler Fındıkta tehlike çanları çalıyor
Fındıkta tehlike çanları çalıyor
Salı, 10 Temmuz 2012 08:05

Fındıkta fiyatın düştüğüne dikkat çeken TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Üreticinin desteğe ihtiyacı var"dedi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta fiyatın düştüğünü, tehlike çanlarının çaldığını, üreticinin desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

 

Bayraktar, yaptığı açıklamada, dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini karşılayan Türkiye'nin, 2011-2012 sezonunda yaklaşık 197 bin ton iç fındık ihraç ettiğini ve 1,6 milyar dolar gelir sağladığını bildirdi.

Fındığın, Türkiye'nin en önemli ihracat kalemlerinden biri olduğunu, bu ihracatın devamı açısından üreticinin gelir istikrarının sağlanması gerektiğini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Fındık, Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık 2 milyon üretici nüfusunun geçim kaynağı. Gıda sanayisinde ve ticarette yarattığı katma değer ve istihdamı da göz önüne aldığımızda Karadeniz Bölgesi'nin sosyo-ekonomik yapısının temel taşı, lokomotifi durumunda.

Diğer taraftan bölgenin yapısı itibarıyla tarıma elverişsiz eğimli arazilere sahip zor coğrafyada fındık üretimi yapılması, erozyonu, olabilecek heyelanları önlüyor. Bu durum topraklarımızın korunmasında da büyük rol oynuyor."

Doğu Karadeniz'de Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde kaliteli üretimin yapıldığı fındık bahçelerinin genelde yaşlı ve ocakların sık olmalarının verimi düşürmesi, maliyetlerin artması nedeniyle 2009 yılında fındık stratejisinin uygulamaya konulduğunu hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla 2009 yılının Haziran ayında açıklanan fındık stratejisi kapsamında; fındığın taban arazilerden sökülmesi, daha ziyade yamaç arazilerde üretimin desteklenmesi amacıyla fındık üreticilerine dekara 150 lira destek, prim olarak ödenmeye başlandı. Üretim maliyetlerini aşağıya çeken ve 3 yıldır uygulanan alan bazlı destek, 2011'de sona erdi."

Bu dönemde fındık üreticilerine toplam 1,8 milyar lira ödeme yapıldığını, fındık üreticilerinin yaklaşık yüzde 84'ünün faydalandığı alan bazlı desteğin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "Alan bazlı desteğin devamı konusunu 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, geçtiğimiz hafta da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ilettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da olumlu baktığını bildiğimiz alan bazlı desteğin devamıyla ilgili kararın Bakanlar Kurulu'ndan çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Alan bazlı destek, fındığı imajının zedelenmemesi için önem arz ediyor

Alan bazlı desteğin, fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi, dünya piyasalarındaki yerini koruyabilmesi ve dış dünyada kaliteli Türk fındığı imajının zedelenmemesi açısından büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları belirtti:

"Fındıkta fiyat düştü. Tehlike çanları çalıyor. Üreticinin desteğe ihtiyacı var. TMO devreye girmeyecekse fındıkta alan bazlı desteğin devam etmesi gerekir. 150 lira olan alan bazlı destek düşürülmeden devam etmeli. Çünkü üretici örgütü olan FİSKOBİRLİK'in, mali yapısı nedeniyle piyasada yer alması mümkün görülmüyor. Diğer taraftan üreticinin malını saklayabileceği lisanslı depoların yeterli ve yaygın olmaması, fındık üreticisini az sayıdaki tüccarın insafına bırakacaktır."

 

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam