Anasayfa Haberler İhracat birim değer endeksi, haziranda yıllık yüzde 2,8 düştü
İhracat birim değer endeksi, haziranda yıllık yüzde 2,8 düştü

İhracat birim değer endeksi, haziranda yıllık bazda yüzde 2,8, ithalat birim değer endeksi de yüzde 9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı  haziran ayına ilişkin dış ticaret endekslerine göre, ihracat birim değer endeksi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azaldı. Endeks bu dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,3 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7,4, yakıtlarda yüzde 42,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,6 düştü.
Endeks, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 azalış gösterdi.
İthalat birim değer endeksi ise haziranda yıllık bazda yüzde 9 geriledi. Endeks, geçen yılın ayını ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,6 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 13,2, yakıtlarda yüzde 37,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,3 azalış kaydetti.
Endeksi 2020'nin ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,2 düştü.

İhracat miktar endeksi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 artış gösterdi. Endeks gıda, içecek ve tütünde yüzde 32,9, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 17,9 artarken, yakıtlarda yüzde 35,9 azaldı.
Endeks, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 23,8 azaldı.
İthalat miktar endeksi ise haziranda yıllık bazda yüzde 22,1 yükseldi. Endeks bu dönemde, gıda, içecek ve tütünde yüzde 35, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 20,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 18 artarken, yakıtlarda yüzde 15,8 azaldı.
Endeks, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 azaldı.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam