Anasayfa Haberler İTO, 2020'yi seferberlik yılı ilan etti
İTO, 2020'yi seferberlik yılı ilan etti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 2020 yılını, yerli teknoloji ve milli üretim için 'yatırım seferberliği' yılı ilan ettiklerini belirterek, "2020’de büyümeye en kaliteli katkı yatırımlardan gelecektir. Şimdi her işe akıl, yani teknoloji katma zamanı" dedi.

İTO 2020 Yılı İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri Toplantısı, İTO Meclisi'nde başladı. Toplantının açılışında konuşan Avdagiç, 2019 yılında yurt içinde 3, yurt dışında 34 fuar olmak üzere toplam 37 fuara iştirak ettiklerini, böylece ihracatı ve üretimi teşvik edecek, tetikleyecek fuarları hız kesmeden sürdürdüklerini anlattı.
1 Ocak 2020 itibarıyla İTO Kurumsal Web Portalı'nın yeni ara yüzüyle yayında olacağını aktaran Avdagiç, en büyük temsilciliklerinden biri olan PERPA Hizmet birimini büyüterek iç donanımını yenilediklerini kaydetti.
Avdagiç, İstanbul Ticaret Odası olarak, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde 800 lisans öğrencisine 700’er lira, 100 yüksek lisans öğrencisine 900’er lira, 100 doktora öğrencisine bin 50’şer lira ve Türk Dünyasından gelen 100 öğrenciye de 700’er lira eğitim bursu verdiklerini anımsatarak, "2020-2021 eğitim öğretim yılında burs miktarımızı artırmakla kalmayıp; lisans, yüksek lisans ve doktora bursiyer sayımızı yüzde 25 artıracağız. Böylece daha çok öğrencimize burs vereceğiz." diye konuştu.

"İDTM'de tahliye ettiğimiz hollerle ilgili eski kiracının başvurusu mahkemece reddedildi"

İTO Başkanı Avdagiç, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'nin (BTM) devasa bir startup merkezine dönüşerek 300 startup ve yaklaşık 700 girişimciye ulaştığını belirterek, BTM girişimlerinin 2019 itibarıyla 45 milyon liradan fazla değerleme yatırımı alması ve 50 milyon liradan fazla satış yaptığını vurguladı.
İTO iştiraklerinden İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin (İDTM) özellikle salonlarıyla ilgili hukuki gelişmelere değinen Avdagiç, şu bilgileri verdi:
"Bu konuda 2 gün evvel yeni bir gelişme oldu. Daha önce tahliye ettiğimiz 1, 5, 6 ve 7 no’lu hollerle ilgili eski kiracının karar düzeltme başvuruları mahkemece reddedildi. Böylece bu hollerin tahliye kararları kesinleşti. Bu, çok önemli bir karar. Eski kiracının bir alt şirketi tarafından tahliye ettiğimiz hollerin iadesiyle ilgili aldırılan yürütmeyi durdurma kararına da emsal olacak niteliktedir. Dolayısıyla adalet er-geç tahakkuk edecek ve iade etmek zorunda kaldığımız holler de İDTM'ye dönecektir."

İTO Vakfı'nın markası Cemile Sultan Korusu'nun 2019 yılında bir önceki yıla göre etkinlik sayısında yüzde 27, misafir sayısında da yüzde 20 artış yaşandığını aktaran Avdagiç, "Cemile Sultan Koru'muzun başarısı gelirlerimize de yansıdı. 2019 yılını, inşallah 28 milyon 500 bin lira gelirle kapatıyoruz. 2018 yılı rakamımız, 20 milyon lira olmuştu. 2019 gelirimiz, 2018’e göre yüzde yüzde 42,5 arttı." şeklinde konuştu.

"2020 İş Programı'nda iki tür çalışmamız bulunuyor"

Şekib Avdagiç, 2020 İş Programı'nda ticaret ve üretim ortamının iyileştirilmesine ilişkin genel faaliyetler ile üyelerinin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin diri tutulmasına ilişkin spesifik faaliyetler olmak üzere iki tür çalışmaları bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Birinci aşamadaki çalışmalarımızın özünü; genel ekonomi politikaları, mevzuat, sektörlerin sorunları, altyapı hizmetlerinde karşılaşılan güçlüklerin giderilmesi, bürokrasinin azaltılması, teşvik ve destek politikaları gibi temel başlıklar oluşturuyor. Bunların bir kısmını, uzmanlarımızın ve şubelerimizin görüşleri doğrultusunda takip edip sonuçlandırıyoruz. Önemli bir kısmını ise sizden gelen bilgiler ışığında geliştirip yerel ve merkezi yönetimlere iletiyoruz.

Bizim çalışmamızın odağında yer alan ise üyemizi, yani KOBİ’leri doğrudan ilgilendiren, onların doğrudan içinde bulunduğu projelerimizdir. Çünkü bu tür etkinliklerimiz; ister eğitim çalışması olsun, ister fuar organizasyonu olsun, üyelerimize doğrudan yansır. Bu anlayıştan hareketle, 2020 çalışmalarımızın özünü, dış pazarın geliştirilmesi, girişimciliğin artırılması, yerli üretim ve teknolojinin geliştirilmesi, dijitalleşme, mesleki eğitimle ilgili projeler, rekabetçiliğin artırılması gibi üyelerimizle doğrudan ilgili konular oluşturuyor. Tüm bunları her yıl, bir önceki yıldan daha kapsamlı ve geniş bir şekilde geliştirip uyguluyoruz."

Avdagiç, 21. yüzyılda bir adım önde bulunmanın temel şartının, teknoloji hızının ilerisine geçecek bir hıza sahip olmaktan geçtiğini vurgulayarak, üyelerin de yüksek teknoloji ve dijital çağa adapte olmasının önemini kaydetti.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam