Anasayfa Haberler İSO Başkanı Bahçıvan’dan yapılandırma uyarısı!
İSO Başkanı Bahçıvan’dan yapılandırma uyarısı!

İstanbul Sanayi Odası Başkanı (İSO) Erdal Bahçıvan, geçmişte kredi verirken titiz davranmayan bankaların, kredi yapılandırmalarında da benzer bir hataya düşmemesi gerektiğini söyledi. Bahçıvan, “Vazgeçmesini artık bilmemiz gerekiyor. Umut olmayan ve gereksiz kaynak israfı olan zoraki bir dönemden kol kesip vazgeçmek lazım. Bu ülkenin kaynakları sonsuz değil, bu bilinçte olmalıyız. Günü kurtarma noktasında olmamalıyız” uyarısında bulundu.

Batık krediler sorunun değerlendiren İSO Erdal Bahçıvan, bankaların geçmişte kredi verirken, çok rahat davrandığını söyledi. Bahçıvan, “Hatalardan ders almamız gerekiyor” dedi. İSO'nun, Anadolu illeri ziyaretleri kapsamında İstanbullu sanayiciler, Şanlıurfa ve Gaziantep'te sanayi odalarını ziyaret etti, bölge sanayicileri ile bir araya geldi. Şanlıurfa ziyareti kapsamında gazetecilerle de bir araya gelen Bahçıvan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.
Gazetecilerin 47 milyar doları bulan enerji kredilerinin 10 milyar dolarlık diliminin batık kredilerinden oluştuğuna dikkat çekmesi üzerine Başkan Bahçıvan, geçmişte bankaların kredi verirken yeterince seçici davranmadığına işaret etti. Yakın dönemde kredi yeniden yapılandırmalarının yoğun şekilde gündemde olduğunun hatırlatılması üzerine Bahçıvan, yapılan hataların benzerlerinin tekrarlanmaması gerektiğin dile getirerek, “Vazgeçmesini artık bilmemiz gerekiyor. Umut olmayan ve gereksiz kaynak israfı olan zoraki bir dönemden kol kesip vazgeçmek lazım. Bu ülkenin kaynakları sonsuz değil, bu bilinçte olmalıyız. Günü kurtarma noktasında olmamalıyız” uyarısında bulundu.

İHRACATTA ZORLANACAĞIZ

Önümüzdeki aylarda yurt içi pazarların biraz daha önce çıkacağına işaret eden Bahçıvan, “İç pazar bu sefer biraz daha önümüzdeki ayların kurtarıcısı olacak. İhracatta biraz zorlanacağız gibi bir tablo var. Onun işaretleri de fazlasıyla geliyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın bu konudaki günden güne, saatten saate değişen kararları, ticari savaşlar çok belirleyici oluyor” şeklinde konuştu. Bahçıvan, “Otomotivde farklı firmalarda çok üst düzeyde görev yapan insanlarla sordum, ‘Sen Volkswagen'in CEO'su olsan, bu yatırım için Türkiye mi seçilir' dedim, ‘Evet', dediler. Otomotivin guruları bunu söylüyor. Demek ki bu ülkenin bir değeri var. Volkswagen kesinleşirse onu referans alacak olan yatırımcıların da Türkiye'ye gelmesini bekliyorum” değerlendirmesini yaptı.(Recep Genel-Sözcü)

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam