Anasayfa Haberler Reyhanlı Ticaret Sanayi Odası Başkanı: Pamukta rekolte iyi, ancak fiyat düştü
Reyhanlı Ticaret Sanayi Odası Başkanı: Pamukta rekolte iyi, ancak fiyat düştü

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Ticaret Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, pamukta rekoltenin iyi olduğunu ancak balya pamuğun 11 bin TL'den 8 bin 200 TL'ye düştüğünü, bunun da en çok üreticiyi mağdur ettiğini söyledi.

Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde yaklaşık 200 bin dekarlık alana pamuk ekimi yapıldığını ve hasadının sonuna gelindiğini belirten TSO Başkanı Zaroğlu, ovada 40 randımanlı olarak üretilen pamuğun fiyatının düşmesinin ekonomik duruma bağlı olduğunu söyledi.
Bunun yanında artan maliyetlerin de sıkıntının bir parçası olduğunu kaydeden Zaroğlu, tüccarların ve sanayicilerin fiyat kırması nedeniyle de pamuk fiyatında düşüş olduğunu ifade etti.
Gübre, ilaç ve işçilik fiyatlarındaki aşırı artışların üreticiyi zor duruma düşürdüğünü, yaşanan olumsuzluklara fiyatların düşmesi veya bilinçli olarak düşürülmesinin de eklenmesi ile üretici açısından yıkıcı etkiler yarattığını sözlerine ekleyen Zaroğlu, “Pamuk fiyatları dolara endeksli olduğu halde, kurdaki rekor artışa rağmen pamuk fiyatı spekülatörler tarafından düşürülmektedir. Pamuk üreticisi, bazı fırsatçı kesimlerin fiyatları yapay olarak düşürmesi nedeniyle zarar ediyor. Dünya borsalarında 12,5 lira olan fiyatlar Türk üreticisine 1,5-2 lira daha düşük yansıtılmaktadır. Şu an pamuk fiyatları 3 bin ile 3 bin 280 TL arasında seyrediyor, zaten oldukça zor bir dönem geçiren üreticilerimiz fiyatlarında dip seviyelere inmesi nedeniyle oldukça güç duruma düşmüştür” dedi.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam