Anasayfa Haberler Kooperatifler ithalatçı oldu
Kooperatifler ithalatçı oldu

Yağlı tohumda desteklerin artırılmasının sanayicinin sözleşmeli üretime daha çok ilgi duymasını sağlayacağını vurgulayan BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “2030 yılına kadar bunu iyi yönetirsek 15.6 milyar dolar ülkemizde kalır” dedi.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yağlı tohum tarım satış kooperatiflerinin gümrük vergisi olmaması nedeniyle AB ülkelerinden ham yağ ithal ettiklerini kaydetti.
Dünya gazetesinden Sercan Akıncı'nın haberşne göre, sektörün bu nedenle 30 milyon liralık kaybı olduğunu ifade eden Büyükhelvacıgil, sıfır gümrüklerde ithalat uygulamasının gözden geçirilmesi gerektiği vurguladı.
BYSD’nin düzenlediği Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Bitkisel Yağlar Konferansı dün gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin tarımda yakın zamana kadar kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olarak anıldığını hatırlatarak, bunun tekrar sağlanmasını dilediklerini ifade etti. Bitkisel yağda iç talebi üretimle karşılamayı istediklerini belirten Büyükhelvacıgil, “Üretimin artması için prim desteği ve teşviklerin artması lazım. Yüzde 70’e yakın ithalat var. Yağlı tohumlar stratejik ürün ilan edilmeli. 40 kuruş olan desteğin artması lazım. Mevcut durumda devam edersek 2030 yılına kadar 15.6 milyar dolarlık para dışarı gidecek” dedi.
Bosna Hersek’ten sıfır gümrükle ithalat yapılmasını da eleştiren Büyükhelvacıgil, bu durumun yerli sanayiciye haksız rekabet yarattığını savundu. İthalata uygulanan gümrük vergilerinin sezon öncesinde açıklanması gerektiğini söyleyen Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Tahir Büyükhelvacıgil, “Yağlı tohumlar tarım satış kooperatifleri AB ülkelerinden sıfır gümrüklü olması nedeniyle ham yağ ithalatına yöneldiler. Bu nedenle sektörün kaybı 30 milyon lira” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de açılışta yaptığı konuşmasında, kendi bakanlıkları ile Tarım Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışmalara başladığını ifade etti. Bu çalışma ışığında yeni sanayi bölgeleri kurulurken orman ve tarım arazilerinin korunmasını amaçladıklarını belirten Büyükdede, Türkiye’deki sanayi bölgelerinin toplam alan içinde çok küçük yer kapladığını aktardı.

Konferansta selamlama konuşması yapan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, Türkiye’nin 2001 krizini aşmak için ne yaptıysa bugün de aynı adımların atılması gerektiğini belirterek, yabancı fonlarla masaya oturtulmasının şart olduğuna dikkat çekti.(dünya)

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam