Anasayfa Basında USİAD Bizden Haberler USTA GAZETECİ, DERNEĞİMİZİN DANIŞMANI METE AKYOL'U KAYBETTİK!
USTA GAZETECİ, DERNEĞİMİZİN DANIŞMANI METE AKYOL'U KAYBETTİK!

Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi, Bütün Dünya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, derneğimiz USİAD'ın danışmanı usta gazeteci-yazar Mete Akyol, 81 yaşında aramızdan ayrıldı. Bu sabah saat 10 sularında hayata gözlerini yuman Akyol'un 5 Kasım C.tesi günü Büyükada Hamidiye Camii'nde öğle namazını takiben kılınacak cenaze namazının ardından Büyükada Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
Akyol'un ailesine, yakınlarına ve basın camiamıza başsağlığı dileriz. Işıklar içinde uyu Mete Akyol...

Evli ve bir çocuk, iki torun sahibi Mete Akyol, 1935 yılında Ordu’da doğdu. Ortaöğrenimini Talas Amerikan Ortaokulu ve Tarsus Amerikan Koleji’nde yaptı. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteciliğe, üniversite son sınıfta okuduğu 1959 yılında başladı.

Milliyet, Öncü, Hürriyet, Dünya, Günaydın ve Sabah gazetelerinde, muhabir röportaj yazarı, köşe yazarı ve genel yönetmen görevlerinde bulundu. TRT televizyonunun yayına başladığı 1968 yılından itibaren, çeşitli dönemlerde TRT’de, kuruluş dönemlerinde de NTV ve TV8 televizyonlarında röportajlar yaptı, programlar hazırlayıp, sundu.

1987-1992 yıllarında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda ve 1992-2000 yıllarında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde verdiği gazetecilik konusundaki derslerini 2000’li yılların başında Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sürdürdü.

Sağlık Eğitim Vakfı’nda 1989 yılında Mütevelli Heyeti üyeliği, Başkent Üniversitesi’nde ise, 2000 yılından itibaren de Mütevelli Heyeti üyeliği görevlerinde bulundu. 1998 yılında İnkılap Kitabevi’yle ortaklaşa yayımlamaya başladığı ve 2000 yılından sonra yayımını Başkent Üniversitesi Kültür Yayını kimliğiyle sürdüren Bütün Dünya dergisinin, yayıma başladığı tarihten buyana Yayın Genel Yönetmenliğini yaptı. Başkent Üniversitesi’nin yine bir kültür hizmeti kuruluşu olan Kanal B Televizyonu’nda yayın denetimcisi görevi yaptı ve bu televizyonda belirli sürelerde programlar hazırladı, sundu. 
Derneğimiz USİAD'ın danışmanı olan Mete Akyol'un yayımlanmış 7 kitabı bulunuyor.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam