Anasayfa Haberler KOBİ’lere TOBB destekli yüzde 9.90 faizli kredi
KOBİ’lere TOBB destekli yüzde 9.90 faizli kredi

Finansman ihtiyacı olan KOBİ’ler için TOBB’un geliştirdiği “düşük faizli kredi” hayata geçiriliyor.

Kredi kullanımında zorlu bir süreçten geçen küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) destekli, düşük faizli kredilerle ‘cansuyu’ bulacak. Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) Adıyaman şubesinin açılış töreni sonrasında Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası’nda iş dünyasıyla bir araya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lere kullandırılacak düşük faizli kredi için TOBB tarafından başlatılan çalışmada sona gelindiğine dikkat çekerek, 9.90 faiz oranıyla kullandırılacak krediler ile ilgili detaylı açıklamanın bu hafta içerisinde yapılacağı müjdesini verdi.

Yüzde 9.90 faiz oranıyla kullandırılacak kredilerin kaynağı hakkında da bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Her şehirde bulunan ticaret ve sanayi odaları ile borsalar, belirlenecek bankalara kaynak aktarımında bulunacak. Odalar tarafından aktarılan kaynağın 10 katını da anlaşmalı bankalar ek kaynak olarak aktaracak ve kullandırılacak kredinin limiti belirlenmiş olacak” dedi.

Kredi Garanti Fonu da projenin içinde

DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre kamuyu ve özeli temsil eden birkaç banka ile anlaşma geçtiğimiz hafta sağlandı. Rekabet nedeniyle faizlerin düşmesine de olanak sağlayacak projeye TOBB ilk aşamada 500 milyon lira kaynak aktaracak. Anlaşmalı bankaların desteğiyle kredi hacmi yine ilk aşamada 5 milyar liraya çıkacak. Krediler, Kredi Garanti Fonu’nun vereceği garanti ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış olacak.

2010’da da TOBB devreye girmişti…

2010 yılında da, reel sektörün desteklenmesi, uygun faiz ve limitlerle kredi kullanılmasının yaygınlaştırılması ve riskin tabana yayılması amacıyla TOBB ve Halkbank arasında yapılan protokol ile KOBİ’lere yaklaşık olarak 3 milyar TL tutarında kredi olanağı sağlanmıştı. TOBB, KOBİ’lere kredi olarak kullandırılmak üzere Türkiye Halk Bankası’na 100 milyon TL tutarında mevduat kaynağı aktarmış ve aktarılan kaynak 8 ay boyunca KOBİ’lere kredi olarak kullandırılmıştı Türkiye Halk Bankası TOBB’un sağladığı 100 milyon TL mevduat kaynağına ek olarak 1 milyar TL orta vadeli nakit işletme ve 500 milyon TL gayri nakdi kredi ile ayrıca 1 milyar TL tutarında banka kaynaklı ihracat kredisi için fon ayırmıştı. TOBB kaynağının vadesi 12 ayda, aylık eşit taksitlerle geri ödenmiş, her bir firmaya asgari 10 bin TL, azami 40 bin TL kredi kullandırılmış, banka kendi kaynaklarından mevzuatında belirtilen limitler çerçevesinde kredi kullandırmakta serbest olmuştu. TOBB kaynağından kullandırılan kredinin aylık faiz oranı binde 8, yıllık yüzde 9.6 olmuştu. TOBB, bankanın kredilendirme ve teminatlandırma süreçleri içinde yer almamış, herhangi bir firma için referans olmamıştı.(Ferit Parlak-Dünya)

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam