Anasayfa Haberler Vergi barışı 25 Kasım’a uzadı
Vergi barışı 25 Kasım’a uzadı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Binali Yıldırım’ın ardından 31 Ekim tarihinde sona erecek olan vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik başvuru süresinin 25 Kasım’a uzatılacağını söyledi.

Sadece başvuru süresinin uzatılmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacağını vurgulayan Ağbal, taksit ödeme sürelerinin uzatılmayacağı uyarısında bulundu.

TAKSİTLERE DİKKAT

Ağbal, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2017 yılı bütçe tasarısının sunuş konuşmasını yaptı. Bir yanlış anlama olmaması konusunda uyaran Ağbal, taksitlerin bir ay sonraya kalmayacağını süresinde ödeneceğini belirtti.
Ağbal, “Vergi borçlarında ilk taksit kasımda ödenecekti. SGK prim borçlarının ilk taksiti ise aralık ayında ödenecekti. Yani başvuru süresi uzatıldı, ancak ödeme süreleri aynı kalacak” dedi.
Taksitlerde erteleme yapılmama nedenini de açıklayan Maliye Bakanı Ağbal, “Eğer taksit sürelerini de uzatsaydık, vatandaşlarımız ocak ayında hem vergi, hem de SGK prim borcu taksiti ile karşı karşıya kalacaklardı. İki yükün ödenmesinde sıkıntı olacaktı. Bunu önlemek için taksit ödemelerinin süresini uzatmadık. Vatandaşlardan da iki taksiti aksatmaları halinde kanun hükmünden yararlanamazlar” uyarısı da yaptı.

40.5 MİLYAR LİRALIK BAŞVURU

Bakan Naci Ağbal, yeniden yapılandırmaya 4 milyon 618 bin 120 başvuru yapıldığını, 40.5 milyar lira alacak tutarının yapılandırıldığını, bu tutarın bir önceki yapılandırmadaki başvurunun üstünde olduğunu söyledi.
Ağbal, şimdiye kadar 1.2 milyar liralık da tahsilat yapıldığını kaydetti. 2B kapsamında da 448 bin 589 taşınmazın satıldığını, toplam satış tutarının 8.7 milyar lira olduğunu, tahsilatın ise 5.5 milyar lira olduğunu bildirdi. Bu arada asgari ücretin 1.300 liranın altına düşmemesine yönelik düzenleme de dün Komisyon’da ele alındı.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam