Anasayfa Haberler İş dünyası pakete umut bağladı, siyasi kanat temkinli
İş dünyası pakete umut bağladı, siyasi kanat temkinli

Doğu ve Güneydoğu için açıklanan yatırım paketi için siyasiler önce ‘huzur ve güven’ uyarısında bulundu. İş dünyasından ise pakete tam destek geldi.

Siyasi partiler Başbakan Binali Yıldırım’ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için açıkladığı 140 milyar TL’lik yatırım paketinin en önemli eksiğini bölgedeki ‘huzur ve güven’ ortamının oluşturduğunu belirterek, bölgede terör sonlandırılmadığı sürece açıklanan destek paketin daha önce açıklanan teşvik ve yatırım paketlerinden farklı olmayacağı uyarısında bulundu. Dünya gazetesinde Canan Sakarya'nın haberine göre, iş dünyası bölgenin verilecek teşviklerle cazibe merkezi haline getirilmesini olumlu ve bölgedeki ekonomik dönüşümü sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine yönelik bundan önce de birçok teşvik paketinin açıklandığını ancak bölgede gelinen noktanın ortada olduğunu belirterek, bölgede önce huzur ve güven ortamının sağlanması gerektiğini söyledi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, yeni uygulama hedefleriyle önceki Başbakan Davutoğlu’nun “Toledo” yaklaşımının terk edildiğinin anlaşıldığını belirterek, ancak bölgede ekonomiyi canlandıracak tedbirlerin kamu eliyle yapılacak fabrikalar ile sınırlı olmasının ciddi eksiklik olduğunu belirtti.

HDP Diyarbakır Milletvekili TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Nursel Aydoğan, “Kürt sorunu çözülmüş olsa bölgeye barış gelmiş olsaydı açıklanan bu paketin bir karşılığı olurdu” dedi.

İş dünyasının değerlendirmeleri:

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan:
Destekler, bölgede yeni bir dönemi müjdeliyor

Pakette, bugüne kadar ülkemizde hiç verilmemiş destekleri görüyoruz. Bölgenin Başbakanımızın ifadesi ile bir ‘Cazibe Merkezi’ haline gelmesi öngörülüyor. Yeni fabrikalar, yeni inşaatlar, sağlık ve ulaştırma alanlarında yeni yatırımlar, kadın ve gençlerin eğitim çalışmaları, meslek edindirme destekleri gibi bir çok alanda, gün yüzüne çıkmamış bu desteklerin, bölgede yeni bir dönemin müjdeleyicisi olmasını temenni ediyorum. Bu paket, bölgenin huzuru, istikrarı ve vatandaşlarımızın refahı için de çok önemli. Destek paketi, bu bölgelerimizde, terörden zarar gören şehirlerin ekonomik ve sosyal inşasını sağlayacak. Yaralar sarılacak. İstihdam konusunda yeni bir açılım yaratılacak. Bu desteklerin tam anlamıyla karşılık bulması ve hedeflerine ulaşması için, bölgedeki terörün bitmesine yönelik halkın tam desteği gerekiyor.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
Yatırımlar istihdamda da ciddi bir artış yaratacak

“Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nı ihracatçılar olarak sevinçle karşıladık. Terör sebebiyle ciddi anlamda hasar gören bölgedeki il ve ilçelerimizin yeniden imarının, hem bölge illerimizdeki yaşam kalitesinin artırılması, hem de bu sayede terör örgütünün faaliyetlerinin azaltılmasında etkili olacağını düşünüyoruz.
Diğer taraftan, bölgeye yapılması planlanan yatırımlar ise bölgedeki ekonomik kalkınmayı hızlandıracak. Söz konusu yatırımlar istihdamda da ciddi bir artış yaratacak ve Sayın Başbakanımızın da dediği gibi bölge illerimizin bir cazibe merkezi olmalarının önü açılmış olacaktır. Cazibe merkezlerinin bölgede büyük bir ekonomik sıçrama yaratacağını düşünüyoruz.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle:
Yatırımcıyı yüreklendiren ve teşvik eden bir paket

Sayın Başbakanımız tarafından dün Diyarbakır’da açıklanan teşvik paketinden çıkan müjdeler tüm sanayi ve ihracat dünyasında umut ve heyecan yarattı. Açıklanan paket yatırımcıyı yüreklendiren ve teşvik eden bir paket. İçeriği son derece dolu ve bugüne kadar açıklananlar içerisindeki en güçlüsü. Yatırımcının çeşitli sebepler ile bugüne kadar beklettiği yatırımların önünü açacağına inanıyoruz.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu:
Başta terör olmak üzere birçok sorunu da bertaraf edecektir

Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi bölgenin yıllardır hasretini çektiği yatırım hamlesini başlatacağına inanıyorum. Bölgede ekonominin gelişmesi, insanların gelir sahibi olması, başta terör olmak üzere birçok sorunu da bertaraf edecektir. Bilindiği gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri özellikle mermer madenciliği açısından çok zengin kaynaklara sahip ve mermer maden sektörü genelde kırsalda, dağlık alanlarda, ücra köşelerde çalışan bir sektördür.
Buralarda açılacak her ocak için yakın köylerden, beldelerden işi öğretebileceğimiz elemanlar alarak bölge insanına yeni bir iş imkanı yaratabileceğimiz gibi, onlar üzerinden aileleri de sosyal güvenlik sistemine girmiş ve imkanlarından faydalanmış olurlar. Maden ocakçılığının da programa dahil edilmesi halinde, oralarda mermer makine üretimi, mermer fabrikası, maden işleme tesisleri kurmak da zorunla hale geleceğinden, hem ülkemize hem bölgeye çok fazla katma değer sağlayacaktır.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu:
Her türlü vazifeye hazırız

Hükümetimizin kararlılığı, vatandaşlarımızın desteği ve teşviklerin sağlayacağı yeni imkânlar, terör örgütlerinin belini kıracaktır. Güneydoğu’da başta istihdama yönelik yatırım politikalarına ve 23 ile 67 bin yeni konut inşasına destek veriyoruz. Konfederasyon olarak üzerimize düşen her türlü vazifeye hazırız.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu:
Teşviklerden Gaziantep Hatay ve Kilis de faydalanmalı

Söz konusu paketle, sanayi yatırımları açısından da yeni bir yaklaşım benimsendi. Böylece güçlenen sanayi sektörünün bölgenin büyümesini ivmeleyecek. Ancak yatırımların gerçekleştirilmesi için güven ortamı önemli. Bölgede güven ve huzur ortamının sürekliliği sağlandığında bu teşvik paketleri çok hızlı şekilde amacına ulaşacaktır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kamu ve özel sektör el ele vererek yatırımları artırabilirsek, oluşacak refah artışı tüm Türkiye’ye yansıyacaktır. Hükümetimiz, terörle mücadeleye sonuna kadar kararlılıkla devam etmeli. Cazibe merkezlerine tanınan teşviklerden Gaziantep, Kilis ve Hatay da faydalandırılmalı.

GTO Başkanı Eyüp Bartık:
Hükümetimizin bu hamlesi iş dünyasında karşılık bulacaktır

Türkiye’nin terör belasından kurtulması yatırım ve istihdamla mümkün olacak. Sorunların çözümü için yatırım şart. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güvenlik sorununun çözülmesi halinde yatırım üstüne yatırım yapılacak. Hükümetimizin bu hamlesi, iş dünyasından karşılık bulacaktır. Özellikle bölgeden büyükşehirlere göçüp önemli işlere imza atan iş adamlarını bölgeye yatırıma davet ediyoruz. Onların atacağı ilk adım, diğerleri için örnek teşkil edecektir.

GAİB Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz:
Başbakan'ın Diyarbakır çıkarması milattır

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı yatırım hamlesi hem Doğu ve Güneydoğu hem de ülkenin geneli için çok değerli. Terör nedeniyle yaşadığı şehirde yatırım yapamayan iş adamlarımız ne yazık ki topraklarını terk edip başka şehirlere göçtü. Doğu ve Güneydoğu’nun terörden temizlenmesi halinde bu insanlar, kendi şehirlerine de önemli yatırımlar yapacaktır. Türkiye’nin gelecek adına önemli hedefl eri var. Ülkemizin bu hedefl ere ulaşabilmesi için güvenlik sorununu çözmesi gerekiyor. Başbakan’ın Diyarbakır çıkarması bu anlamda bir milattır.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam