Anasayfa
Nazmi Kal ile “Atatürk’ün Diktiği Ağaçlar” ve Yerli Malı üzerine...
USİAD Bildiren

“YERLİ MALI MİLLET MALI, HERKES ONU KULLANMALI!”

TRT’de yıllarca program yapımcısı ve sunuculuk yapan ve Cumhuriyet tarihinin nasıl kısa sürede yüksek kalkınma hızını yakaladığını “Atatürk’ün Diktiği Ağaçlar” kitabında ayrıntılı bir biçimde anlatan Nazmi Kal’a konuk olduk. Kal, Yerli Malı Haftası’na ilişkin sorularımızı yanıtladı. 
‘Osmanlı’dan bir gram altın almadan üstelik Osmanlı’nın borçlarını ödemek zorunda kalan genç Cumhuriyet 15 yılda memleketi fabrikalarla donattı’ diyen Nazmi Kal, “Bu fabrikalar arasında maden işletmeleri, kağıt fabrikası, şeker fabrikaları, Konya, Kayseri, Nazilli bez fabrikaları, Keçiborlu kükürt fabrikası, Merinos fabrikası ve daha birçok fabrika var. Cumhuriyet tarihinin nasıl kısa sürede yüksek kalkınma hızını yakaladı” dedi.
İşte, o söyleşi:

Devamını oku...
 
USİAD Bildiren 98. sayısı yayımlandı
USİAD Bildiren

"YERLİ MALI MİLLET MALI,
HERKES ONU KULLANMALI!"
usiad.net/dergi/98.Sayi/

 
12-18 Aralık "Tutum, Yatırım ve Yerli Malları Haftası"
Basın Açıklaması
Pazartesi, 12 Aralık 2016 10:48

Neden Ulusal Ekonomi, Üretim ve Yerli Malı Diyoruz

USİAD (Ulusal Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanı Birol Başaran, ülkemizde 1929 yılında kanun haline getirilen ve 1946 yılından itibaren 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan “Yerli Malı ve Tutum Haftası”nın altını çizmek için bir açıklama yaptı.
Başaran, açıklamasında şunları ifade etti:

"USİAD olarak, yurdumuzun ekonomik bağımsızlığının korunması ve sürdürülebilir bir ekonomik alt yapı konusunda stratejik öneme sahip olan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası'nın bir nostâlji değil, zorunluluk olduğunu vurguluyoruz ve hatırlatmayı bir görev biliyoruz.

Devamını oku...
 
Cari açıkta makas açılıyor
Haberler

Cari açık 1 milyar 332 milyon dolar artarak 1 milyar 675 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Devamını oku...
 
Milletimizin Başı Sağolsun
Basın Açıklaması

İstanbul'daki alçak terör saldırısını lanetliyoruz.
Şehitlerimizin ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

 
5. Türkiye İnovasyon Haftası başladı
Haberler

Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Açılış konuşmasını yapan Büyükekşi, 'Dünya işsiz ekonomiye hazırlanıyor. Artık tek iş marka ve inovasyona liderlik etmektir" dedi.

Devamını oku...
 
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi aylık yüzde 2 arttı
Haberler

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) 2016 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,76, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 6,41 arttı.

Devamını oku...
 
Buğday üretimi dünyada arttı, Türkiye'de azaldı
Haberler

Uluslararası Hububat Konseyi'nin açıkladığı rapora göre, dünya buğday üretimi geçen sezonda 737 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu rekolte geçen yılki üretim rakamını 12 milyon ton geçmiş oldu.

Devamını oku...
 
OPEC üretimi azaltıyor
Haberler
Çarşamba, 30 Kasım 2016 15:39

Viyana'daki OPEC toplantısından petrol üretiminin günlük 1.2 milyon varil azaltılması kararı çıktı. Kararın ardından petrolün fiyatı yüzde 7.5 yükseldi.

Devamını oku...
 
Turizmdeki kötü tablo sürüyor
Haberler

Sadece Türkiye değil dünya turizminin de çok önemli noktalarından biri olan Bodrum'un dış hatlar terminali kapandı. Bodrum'dan 31 Mart 2017 tarihine kadar Bordum'dan dış hat uçuşu yapılmayacak. THY ise bu sene 30 uçağını seferden çekti. Uçakların bir kısmı Antalya'da bekletiliyordu.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Sonraki > Son >>

Sayfa 159 / 240

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam